Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 18 lutego. Imieniny: Konstancji, Krystiana, Sylwany
19/10/2018 - 16:25

Skandal! Pomnik chwały esbeków wciąż stoi sobie przy drodze na Limanową

W miejscowości Kanina, przy drodze krajowej 28, prowadzącej z Nowego Sącza do Limanowej, można znaleźć pomnik. Gdy patrzymy na niego z oddali wydaje się, że jest to pomnik jakich wiele w naszym kraju. Ale tak nie jest...

Średniej wielkości kamień i niewielka płyta, to w wielu miejscach w naszym kraju miejsce pamięci narodowej ofiar I i II Wojny Światowej. Jednak w Kaninie jest inaczej. Na płycie pomnika widnieje taka treść:

W tym miejscu w dniu 22.VI.1945 r. w walce z reakcyjną bandą zginęli funkcjonariusze służby bezpieczeństwa. W XX rocznicę powstania Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa. 

Wymienione są również nazwiska uhonorowanych funkcjonariuszy bezpieczeństwa. Są to niestety postaci, które w teraźniejszości ciężko uznać za godne upamiętnienia. A nazywanie reakcyjną bandą antykomunistycznego podziemia zbrojnego w demokratycznym i wolnym kraju jest niedopuszczalne. Oczywiście każdy człowiek zasługuje na to by została po nim pamięć, ale nie musi być to pamięć o jego haniebnych czynach.

[email protected] Fot:EKDziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020