Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
19/03/2012 - 14:20

Setki nauczycieli kończą sądeckie uczelnie. Będą bez pracy

Na Sądecczyźnie aż 875 osób przyjęto na pierwszy rok studiów nauczycielskich. A uczniów jest coraz mniej, gminy szykują się do zamykania szkół. Setki nauczycieli bezowocnie szuka pracy w zawodzie od paru lat.

- A aż 75 procent studentów kierunków nauczycielskich jest przekonanych, że po studiach dostanie tę pracę - ubolewał starosta Jan Golonka podczas piątkowej Gali Przedsiębiorczości w Krynicy-Zdroju, kiedy przedstawiał sądeckie statystyki.

Kształcenie nauczycieli na Sądecczyźnie: rekrutacja na I rok - ponad 875 studentów, w tym na pedagogice 490 studentów, na filologii - 200, wychowanie fizyczne – 185. Poza tym studiują też pedagogikę przedszkolną, wczesnoszkolną, opiekuńczo-wychowawczą, informatykę i pedagogikę, ale ile jest tych studentów - starostwu nie udało się zliczyć.

Wolę kształcenia w tych kierunkach nauczycielskich zadeklarowało 245 absolwentów liceów ogólnokształcących i 185 techników. - A planowany spadek liczby uczniów w ciągu najbliższych 20 lat odpowiada tylko naturalnej stopie odpływu nauczycieli na emerytury. Możliwości zatrudnienia nauczycieli wynikają jedynie z zastępstw okresowych, podziałów na grupy, wprowadzaniem tzw. etatów wsparcia - wyliczał podczas prezentacji starosta.

Problem z bezrobotnymi nauczycielami będzie więc coraz większy. - W czerwcu około 400 absolwentów PWSZ w Nowym Sączu skończy kierunki nauczycielskie, tymczasem na emeryturę może odejść nie więcej niż kilkudziesięciu nauczycieli. To efekt braku pomysłu na otwarcie kierunków poszukiwanych na rynku pracy – ubolewali niedawno członkowie Powiatowej Rady Zatrudnienia.

Według danych GUS w 2009 r. było ok. 1,5 mln młodzieży w wieku 16-18 lat, czyli o ponad 190 tys. mniej (o ok. 12 procent) w porównaniu z rokiem 2005 r. W 2030 r. liczba ta spadnie do poziomu ok. 1 mln osób, czyli będzie ona mniejsza o ok. 700 tys. (około 33 procent) w porównaniu z rokiem 2009.

Dlatego pod koniec zeszłego roku podpisano Porozumienie o Partnerstwie na Rzecz Rynku Pracy na Sądecczyźnie. Kartę partnerstwa sygnowali przedstawiciele 33 instytucji zainteresowanych rynkiem pracy i edukacji w powiecie. Są wśród nich: sam powiat nowosądecki i siedem gmin  (Kamionka Wielka, Łącko, Łososina Dolna, Muszyna, Nawojowa, Rytro, Stary Sącz) oraz uczelnie wyższe ( PWSZ i WSB-NLU), dyrektorzy szkół, oba urzędy pracy - PUP i SUP - oraz Powiatowa Rada Zatrudnienia, zrzeszenia pracodawców etc.

Cele partnerstwa, to m.in.: badanie źródeł decyzji o wyborze ścieżki edukacyjnej, w oparciu o diagnozę stanu rynku pracy i opracowanie informacji o szansach zatrudnienia na lokalnym, regionalnym i europejskim rynku pracy. - Ważne jest inspirowanie zmian nastawienia młodzieży, między innymi poprzez wdrażanie doradztwa i preorientacji zawodowej, od przedszkola do matury - podkreślał w prezentacji starosta.

(BW)







Dziękujemy za przesłanie błędu