Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 23 czerwca. Imieniny: Albina, Wandy, Zenona
23/01/2018 - 08:40

Senator Kogut bez aresztu może utrudniać śledztwo?

Nerwy napięte do granic i nawet zasłabnięcie. Stanisław Kogut miał się czego obawiać. Koledzy z senackich ław mogli go posłać za kratki. Politycy zdecydowali jednak, że nie zgadzają się na tymczasowy areszt. Prokuratorzy wynik głosowania szanują, ale obawiają się, że na wolności Kogut może utrudniać śledztwo.

- Szanujemy podjętą przez Senat decyzję, będziemy oczekiwali na jej doręczenie. Gdy już wpłynie, prokurator podejmie wobec senatora Koguta stosowne kroki procesowe. Planuje przede wszystkim wobec senatora wydać postanowienie o przedstawieniu zarzutów i przesłuchać go w charakterze podejrzanego" - przytacza opinię rzecznika  Prokuratury Regionalnej w Katowicach Waldemara Łubniewskiego portal interia.pl

Czytaj też Memy i zadyma na Twitterze o Koguta. Będzie rozłam w PiS?

.Jak przekonuje prokuratura , aresztowanie Koguta było konieczne, aby zabezpieczyć prawidłowy tok śledztwa.

-Uważamy, że po stronie senatora Koguta istnieje uzasadniona obawa podjęcia bezprawnych działań, mających na celu utrudnianie śledztwa - podkreśla prokurator  Łubniewski, który

wskazał, że za zarzucane Kogutowi przestępstwa może grozić surowa kara, nawet  do dwunastu lat  więzienia.

Jak podkreślił prokurator, przestępstwa zarzucane Kogutowi są ściśle powiązane z zarzutami, postawionymi już w śledztwie pięciu innym osobom. Cztery z nich już  zostały aresztowane.

Co na to senator?

Nie wolno mi nic mówić i nie chcę nic mówić - odpowiada polityk i szybko odkłada słuchawke.

Przypomnijmy, że  w grudniu CBA zatrzymało pięć osób podejrzewanych o branie łapówek, wśród nich także syna senatora Koguta - Grzegorza, który jest wiceprezesem zarządu małopolskiej Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym. Prezesem fundacji jest Stanisław Kogut, któremu  prokuratura chce także postawić zarzuty o charakterze korupcyjnym.

Według prokuratury, sądecki polityk miał wywrzeć wpływ na wydanie decyzji o umorzeniu postępowania administracyjnego.   Chodziło o wpisanie do rejestru zabytków budynku dawnego hotelu Cracovia i kina Kijów w Krakowie. W zamian za to - jak napisano w komunikacie Prokuratury Krakowskiej - "senator miał przyjąć obietnicę udzielenia mu korzyści majątkowej znacznej wartości w kwocie 1 miliona złotych".  Połowa pieniędzy "została przyjęta w formie darowizny wpłaconej na rzecz Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym, w której senator pełnił funkcję prezesa zarządu".

Czytaj też Trefny hotel „Cracovia” zaprowadzi Koguta do aresztu i wyautuje go na zawsze z polityki?

Kolejny zarzut dotyczy przyjęcia łapówki o wartości co najmniej 170 tys. zł. Kogut miał  wywierać wpływ na prezesa zarządu i członków zarządu PKP W tej z kolei sprawie miało chodzić o podjęcie decyzji dotyczącej jednej z umów zawartych pomiędzy PKP a innym podmiotem gospodarczym.  na mocy której - napisała w komunikacie prokuratura - "krakowska firma miała otrzymać 4 mln 400 tys. zł jako udział w kosztach prowadzonej inwestycji rozbudowy dworca autobusowego w Krakowie".

Na senatorze Kogucie ciąży także „zarzut pośrednictwa przy załatwianiu sprawy penitencjarnej skazanego za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą". Polityk miał pośredniczyć w zamianie sposobu odbywania kary przez skazanego na lżejszy system półotwarty w zamian za wyposażenia wartego 24 tys. wyposażenia oświetlenia obiektów sportowych należących do Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym.

[email protected] fot. J.BDziękujemy za przesłanie błędu