Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
01/07/2013 - 16:00

Segregacja śmieci w praktyce: dziś szkło, jutro plastik, pojutrze papier

Od dzisiaj (1 lipca) obowiązują nowe zasady wywozu śmieci. Nie będzie wielkim problemem, jeśli nie mając kolorowych worków z poprzednich zbiórek, za pierwszy razem śmieci wyrzucimy w innych. Mieszkańcy domów jednorodzinnych kolorowe worki, a także broszury informacyjne i harmonogram wywozu śmieci, mają otrzymać przy pierwszym, lipcowym odbiorze śmieci.
Ostatnio o systemie gospodarowania odpadami w Nowym Sączu pisaliśmy tutaj: Deklaracje śmieciowe przetrzebiły sądeczan. Miasto przyjrzy się temu
Dokładny harmonogram odbioru śmieci od mieszkańców póki co dostępny jest na stronie internetowej Urzędu Miasta. Napięty grafik odbioru śmieci związany jest z sortowaniem odpadów. Każdy rodzaj odpadów segregowanych zbierany jest przez specjalny samochód. – Inne auto jest do zbiórki szkła, inne do odpadów biodegradowalnych, jeszcze inne do plastiku – wyjaśnia Małgorzata Grybel, rzecznik prasowy UM Nowy Sącz. – Zostało to podzielone, żeby tego samego dnia po jednej dzielnicy nie jeździło kilka samochodów zbierających odpady.
Każdy mieszkaniec miasta otrzyma dokładny grafik odbioru śmieci. - Sukcesywnie, do każdego mieszkańca dostarczane będą harmonogramy zbiórki odpadów i broszury informujące o tym, jak segregować śmieci – zapewnia Grybel. Nie ma się co martwić, jeśli ktoś nie dysponuje jeszcze kolorowymi workami do segregacji. Każdy z mieszkańców domów jednorodzinnych przy pierwszej zbiórce odpadów otrzyma również kolorowe worki do segregacji. W przypadku spółdzielni lub wspólnot mieszkaniowych, segregacja śmieci odbywać się będzie dopiero w momencie wrzucania ich do kontenerów – jednego dla odpadów zmieszanych i trzy dla segregowanych.
Segregowanie odpadów nie jest jednak tak łatwe, jakby to mogło się wydawać. Trzeba pamiętać o kilku podstawowych rzeczach. Kartony po soku czy mleku, choć na pozór tak wyglądają, wcale tekturowe nie są i należy je wrzucać do pojemnika na tworzywa sztuczne i opakowania metalowe. Ze szklanych butelek należy usuwać papierowe etykietki, z papierowych śmieci – wszystkie zszywki, klamerki i inne elementy z metalu lub plastiku, a plastikowe butelki zgniatać i odkręcać zakrętki. Co więcej, odpady segregowane nie powinny być brudne. Czyli – każdą puszkę po konserwie, każdy kubeczek po jogurcie należy przed wyrzuceniem po prostu umyć.
Przypomnijmy - do niebieskiego worka (kontenera) wrzucamy papier, czyli gazety, czasopisma, katalogi (ale nie foliowane), zeszyty, papierowe torby i opakowania, tekturę. Również książki, w miękkich oprawach lub z usuniętymi twardymi okładkami, o ile ktoś nie uważa tego za barbarzyństwo. Nie wolno natomiast wrzucać brudnego, tłustego papieru, odpadów higienicznych, papierowych i tekturowych opakowań po materiałach budowlanych i tapet. I kartonów po napojach. Na nie bowiem czeka miejsce w żółtym worku lub kontenerze, przeznaczonym na tworzywa sztuczne i opakowania metalowe. Lądują w nim plastikowe butelki, zakrętki, torebki foliowe, kapsle, kartony po napojach, puszki, drobny złom żelazny czy metali kolorowych – zabawki lub narzędzia. Pomijamy brudne, tłuste folie, styropian, baterie i akumulatory, a także zużyty sprzęt elektroniczny oraz opakowania po lekach i chemikaliach. Do zielonych worków trafiają szklane butelki czy słoiki. Worki brązowe przeznaczone są na odpady ulegające biodegradacji oraz odpady zielone. Chodzi przede wszystkim o obierki z warzyw i owoców, zwiędnięte kwiaty, fusy po kawie czy herbacie, drewno, skoszoną trawę oraz uszytą z naturalnych materiałów odzież. Odpadami biodegradowalnymi nie są jednak resztki jedzenia oraz mięso.
KID
Fot. sxc.hu
Źródło: nowysacz.pl






Dziękujemy za przesłanie błędu