Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 13 czerwca. Imieniny: Antoniego, Gracji, Lucjana
08/05/2021 - 19:10

Ściśnie w nocy przymrozkiem, a rośliny w ogrodach już kwitną. Co robić!

W maju pogoda bywa bardzo kapryśna, o czym przypominają nam zimni ogrodnicy. Na świętych od ujemnych temperatur trzeba jeszcze poczekać kilka dni, ale już dziś synoptycy nie mają dobrych wiadomości. Tej nocy temperatura mocno spadnie poniżej zera.

To nie są dobre wiadomości dla tych, którzy pielęgnują swoje ogrody i zabrali się za sadzenie roślin. Synoptycy właśnie wydali ostrzeżenie.  Tej nocy temperatura będzie na minusie prawie w całej Polsce, ale najzimniej będzie w południowych powiatach, w więc także na Sądecczyźnie.

Miejscami, przy gruncie może być nawet pięć stopni poniżej zera - ostrzega IMGW.  Przymrozki utrzymają się do niedzielnego poranka do godziny siódmej.

Czy ten pogodowy zwrot zaszkodzi roślinom w przydomowych ogrodach, które już kwitną?  

- Tak jest od wieków, że w maju zdarzają się przymrozki, stąd tradycja zimnych ogrodników uspokaja Maria Dudek, architekt krajobrazu. - Pierwszy jest święty Pankracy - 12 maja, potem 13 maja - Serwacy, dzień później jest św. Bonifacy i 15 maja mamy zimną Zośkę. - Przyroda sobie z tym świetnie radzi, bo to zdefiniowane zjawisko klimatyczne, charakterystyczne dla środkowej Europy. Gdyby przymrozek zdarzył się w czerwcu, byłoby to nietypowe i pewnie bardziej zaszkodziło roślinom.

Jeśli jedna ktoś mimo wszystko się tym zamartwia, grządki można okryć białą agrowłókniną lub folią bąbelkową. Można je ciąć na mniejsze kawałki i owijać nimi pojedyncze rośliny. Na przykład młode drzewka, które wypuściły liście – radzi Maria Dudek

Na świeżo posadzoną rozsadę zaleca nakładać kołpaczki. - Można je zrobić z plastikowych butelek po napojach, w których wycinamy dno. Na dzień takie osłony lepiej zdjąć, żeby rośliny się nie zaparzyły – dodaje architekt. jagienka.micjalik@sadeczanin.info) fot.jmDziękujemy za przesłanie błędu

Zbigniew Konieczek Sądeczaninem 2020 Roku