Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 23 września. Imieniny: Bogusława, Liwiusza, Tekli
19/06/2020 - 21:30

Samorządowcy o szlaku "Knossos Północy": ważny i potrzebny

Zapytaliśmy samorządowców naszego regionu o znaczenie dla rozwoju ich gmin, miast nowego projektu - Sądeckiego Szlaku Kulturowego "Knossos Północy".

Witold Kozłowski
- Nazwa tego szlaku, "Knossos Północy", nawiązuje do kultury i najwspanialszych budowli antycznej Grecji. Mam więc nadzieję, że będzie to jeden z najlepszych szlaków historycznych Polski. To inicjatywa warta wsparcia, do czego zachęcam wszystkich włodarzy gmin i miasta Sądecczyzny - mówił Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego.

Wójt Jan Dziedzina był gospodarzem spotkania w Łącku
- Wierzę, że ta inicjatywa - klaster, który ma inicjować powstanie szlaku kulturowego "Knossos Północy" - stanie się kołem zamachowym dla turystyki w naszej gminie - dodaje Jan Dziedzina, wójt gminy Łącko. Na terenie gminy, w Maszkowicach, leży kamienny gród sprzed 2, 7 tys. lat, którego odkrycie stało się jednym z najważniejszych czynników powstania klastra.

- Piwniczna-Zdrój jest gminą turystyczną. To właśnie turystyka jest dźwignią napędową dla naszej gminy - powiedział burmistrz Piwnicznej-Zdroju Dariusz Chorużyk.- Wiązanie się w jakiś większy układ daje nam większe szanse reklamy w Polsce i na świecie. Trudno jest reklamować samą Piwniczną, a coś co będzie się nazywało trochę po grecku Knossos Północy, na pewno da nam większą siłę przekazu i więcej możliwości zdobycia środków unijnych. Myślę, że to jest najważniejsza zaleta podpisanej przez wójtów i burmistrzów umowy.

Zobacz też: w Łącku rodzi się klaster turystyczny Sądecki Szlak Kulturowy „Knossos Północy”

- Jestem przekonany, że tak odległe, a jednocześnie tak bliskie gminy jak chociażby Łącko czy Łososina Dolna zostaną tym klastrem pięknie spięte i na tym szlaku turystycznym pokażemy – my sądeczanie – to co mamy najlepszego - mówi Andrzej Romanek, wójt gminy Łososina Dolna. - Mamy piękną architekturę drewnianą, jak chociażby kościółek na Juście i w Tabaszowej, ale też piękną architekturę dworską w Witowicach, Łososinie i Tęgoborzy, ale mamy też Białowodzką Górę i zamczysko zwane „Lemiesz”, który pięknie został opisany w żywocie św. Kingi. Możemy wiele pokazać i wiele zaoferować turystom, bo gmina Łososina, Łącko i wszystkie gminy na tym szlaku wciąż mają nieodkryte bogactwo, które trzeba pokazać turystom 

- Na pewno podpisany dzisiaj klaster przyczyni się do rozwoju turystyki w mojej gminie. Myślę, że Gródek nad Dunajcem jest bardzo atrakcyjną gminą, ale aby ściągnąć do nas wczasowiczów to trzeba się reklamować. Ten klaster będzie dla nas formą reklamy, a naprawdę warto przyjechać do nas. Mamy jezioro, piękne zabytki, lasy pełne grzybów, piękną przyrodę – wyjaśnia Józef Tobiasz, wójt gminy Gródek nad Dunajcem.

- Pomysł zawiązania klastra kulturowego „Knosos północy” przyniesie naszemu regionowi wymierne korzyści, a ich upatruję we wspólnym działaniu lokalnych samorządów i różnych instytucji na rzecz rozwoju produktu turystyki kulturowej, jakim jest wspomniany klaster. Ten projekt celuje dokładnie w takiego turystę, na jakiego Stary Sącz liczy. Mam nadzieję, że przyczyni się do tego, że turysta zatrzyma się w Starym Sączu, w naszym regionie na dłużej. Bo tylko wtedy będzie to miało przełożenie na sytuację gospodarczą naszego miasta, naszej gminy. W ogóle Sądecczyzny – stwierdził Jacek Lelek, burmistrz Starego Sącza.

- Klaster jest przedsięwzięciem, które będzie promowało nie tylko gminę Rytro, ale cały region – uważa Jan Kotarba, wójt gminy Rytro. – Turyści, którzy będą nas odwiedzali znajdą informację o tym kulturalno-turystycznym produkcie w informatorach. Gmina Rytro może pochwalić się wieloma atrakcjami, chociażby naszą „perełką” czyli ruinami zamku w Rytrze. Ale dosłownie nieopodal mamy Naszacowice, Korzenną, Maszkowice. Na pewno kompleksowa oferta turystyczna, która nie będzie się li tylko skupiała na jednej określonej miejscowości przyciągnie więcej turystów.

- Mądre przysłowie mówi „duży może więcej”. Jeśli zjednoczymy się i jeżeli uda się nam stworzyć atrakcyjny produkt turystyczny, o którym mowa w klastrze, to z pewnością wszyscy na tym skorzystamy. Zarówno gminy, jak i ich mieszkańcy. Jestem o tym przekonany – uważa Leszek Skowron, wójt gminy Korzenna. – Wierzę, że na tym projekcie skorzysta również gmina Korzenna, bo mamy wiele do zaoferowania.

Marek Chudoba, burmistrz Czchowa

- Bez wątpienia to jedna z najważniejszych inicjatyw dla rozwoju turystyki regionu - uważa burmistrz Czchowa, Marek Chudoba. - Ważne jak ją będziemy realizować i jak zakończymy. Jeśli zrobimy to wspólnie, na pewno praca stanie się skuteczniejsza, a jej efekt będzie szybszy.


- Co przyniesie klaster dla gminy, którą kieruję? - zastanawia się Piotr Stach, wójt gminy Laskowa w powiecie limanowskim – Myślę, że coś pożytecznego. Sądzę, że przystąpienie do tego klastra wpłynie z biegiem czasu korzystnie na promocję gminy Laskowa, na dalszy jej prężny rozwój. Cieszę się, że złożyłem podpis pod tym obiecującym projektem. Z niecierpliwością będziemy czekali na jego efekty.

[email protected], [email protected], fot. IM, RG.Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe