Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 8 lipca. Imieniny: Arnolda, Edgara, Elżbiety
22/01/2018 - 07:55

Samorząd Czchowa przegrał sądową wojnę o Romów z Limanowej

Romowie z Limanowej mogą przeprowadzić się do Czchowa. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną władz miasta na wyrok Sądu Wojewódzkiego, który uznał za nieważne uchwałę radnych i zarządzenie burmistrza zakazujące osiedlenia się Cyganów na terenie gminy.

Wojna o Romów toczy się już blisko dwa lata. Przypomnijmy, że Limanowa przystąpiła do rządowego projektu, w ramach którego samorząd otrzymał pieniądze na zakup domów dla Romów ze swojego terenu. Jest ich w sumie około 150.  Jeden dom kupiono w gminie Chełmiec w Marcinkowicach.  Przeniesiono tam jedną rodzinę. Kolejną nieruchomość udało się kupić w Czchowie dla romskiej rodziny, która zajmuje nadający się jedynie do rozbiórki dom przy Wąskiej.

Przeczytaj też Limanowa mówi: basta! Kto złamał prawo w sprawie Romów, czyli kwadratura koła…

Samorząd czchowski, częściowo pod naciskiem mieszkańców podjął uchwałę o zakazie zasiedlania dla Romów na terenie Czchowa. Zarządzenie w tej sprawie wydał też burmistrz miasta. 

Tę decyzję za  „rasistowską i ksenofobiczną” uznało Stowarzyszenie Romów w Polsce, które złożyło zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez burmistrza Marka Chudobę. Sprawą zainteresowały się też służby wojewody i  uznały, że  zarządzenie stoi w sprzeczności z podstawowymi zasadami państwa prawa. Z kolei Rzecznik Praw Obywatelskich zarzucił radnym i burmistrzowi  naruszenie przepisów ustawy o samorządzie gminnym i złamanie zapisów Europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.

Czytaj też Romowie tkwią w zrujnowanym domu w Limanowej. Dlaczego nie trafią do Czchowa?

Sam Marek Chudoba utrzymywał, że w całej sprawie nie chodzi o gminę Czchów, lecz kwestie systemowe.  Jak mówił prawdziwym problemem jest uchwała Limanowej w sprawie zakupu nieruchomości w innej gminie" a nie jego zarządzenie.

Przeczytaj też Limanowa oburzona reportażem TVN o Romach

Burmistrz, tłumaczył również, że jego zarządzenie "nie było skierowane przeciwko Romom, tylko każdemu samorządowi, który chciałby zasiedlić nieruchomość na terenie innej gminy, bo jest to zadanie własne gminy, które powinno być realizowane na terenie własnym.

Sami Romowie z Limanowej, którzy od początku uczestniczyli w wyborze nieruchomości w Czchowie, zgodzili się na przeprowadzkę, podpisali stosowne akty notarialne, ale potem z przeprowadzki zrezygnowali. Twierdzili, że obawiają się wrogości ze strony społeczności Czchowa.

Ostatecznie oba akty uchylił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie. Chudoba nie złożył broni i rok temu odwołal się do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Ten skargę jednak oddalił. To oznacza, że Romowie drogę do przeprowadzki mają otwartą. 

[email protected] fot. ilustracyjne, archiwum Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)