Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
30/04/2021 - 06:40

Sądeczanin Jerzy Giza uhonorowany tytułem Kustosza Pamięci Narodowej

Dla pochodzącego z Nowego Sącza Jerzego Gizy, słowa "Bóg, Honor i Ojczyzna" zawsze są na pierwszym miejscu. Za działalność pedagogiczną, niepodległościową i społeczną został uhonorowany wieloma nagrodami. Do tej długiej listy doszedł teraz zaszczytny tytuł Kustosza Pamięci Narodowej.

Pochodzący z Nowego Sącza  Jerzy Giza w kolejnym uhonorowaniu zasług w służbie Ojczyźnie, otrzymał tytuł  Kustosza Pamięci Narodowej.

Ustanowiona w 2002 przez prezesa Instytutu Pamięci Narodowej  Leona Kieresa nagroda przyznawana jest za szczególnie aktywny udział w upamiętnianiu historii  Polski w latach 1939–1989, a także za działalność publiczną zbieżną z ustawowymi celami Instytutu Pamięci Narodowej.  Ma charakter honorowy i ma przywrócić szacunek dla narodowej przeszłości, chronić wartości, dzięki którym Polska przetrwała przez lata zniewolenia.

Dla pochodzącego z Nowego Sącza  Jerzego Gizy, słowa "Bóg, Honor i Ojczyzna" są zawsze  na pierwszym miejscu. Za działalność pedagogiczną, niepodległościową i społeczną został uhonorowany wieloma nagrodami. Lista jest długa i imponująca. To między innymi Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, złoty Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej i  złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.  Za działania na rzecz wolności słowa w Polsce został także odznaczony Medalem „Niezłomnym w Słowie”.

W 2010  roku Jerzy Giza otrzymał doroczną honorową nagrodę „Sądecczyzna” im. Szczęsnego Morawskiego za najlepszą publikację dotyczącą dziejów i kultury Sądecczyzny za książkę "Nowosądecka lista katyńska", a w roku 2015 nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora za książkę "Sądecki garnizon i jego żołnierze w pierwszych latach niepodległości 1918–1922".

Sądeczanin jest twórcą i dyrektorem pierwszej niepublicznej szkoły w Polsce - Społecznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. J. Piłsudskiego w Krakowie oraz Społecznego Gimnazjum nr 1 im. Herberta. Jest też założycielem Komitetu Uczczenia Pamięci Sądeczan Pomordowanych na Wschodzie przekształconego w Sądecką Rodzinę Katyńską.  W czasach prześladowań solidarnościowej opozycji współpracował z prasa podziemną.  W PRL-u był  inwigilowany przez SB i relegowany z pracy za "nieprzestrzeganie socjalistycznego i laickiego charakteru szkoły". ([email protected]) fot.IM







Dziękujemy za przesłanie błędu