Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 13 sierpnia. Imieniny: Elwiry, Hipolita, Radosławy
02/09/2014 - 11:00

Sądeczanie złożyli kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Faszyzmu nad Kamienicą

W 75. rocznicę napaści Niemiec na Polskę Sądeczanie nie zapomnieli o złożeniu kwiatów i zniczy pod Pomnikiem Ofiar Faszyzmu. Uroczystość zorganizował Włodzimierz Borzęcki, przedstawiciel środowiska kibiców Sandecji i członek zarządu miejskiego PiS.
W uroczystości udział wzięli: poseł na Sejm RP Piotr Naimski, przedstawiciele sądeckiego klubu Gazety Polskiej, młodzież Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych im. Gen. Józefa Kustronia oraz grupa mieszkańców Nowego Sącza z gościem honorowym uroczystości, synem generała Józefa Gizy, Tadeuszem Gizą.

Prowadzący uroczystość Włodzimierz Borzęcki odczytał umieszczone na tablicy pomnika nazwiska 13 więźniów, zamordowanych przez gestapo w odwecie za zlikwidowanie wyrokiem Sądu Polski Podziemnej jednego z sądeckich konfidentów.

W krótkich wystąpieniach poseł Piotr Naimski i przedstawiciel Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Sączu Janusz Ruchała zwrócili między innymi uwagę na niewielkie zaangażowanie młodzieży sądeckiej w obchody kolejnej rocznicy wybuchu II Wojny Światowej i podkreślali, jak ważne jest budzenie tej świadomości w sytuacji, kiedy w Europie znowu toczy się wojna.

Następnie poproszono o zabranie głosu Tadeusza Gizę. Syn generała – bohatera dwóch wojen światowych – we wzruszających słowach opowiedział o swoich losach „dziecka wojny”.

Na zakończenie uroczystości wszyscy zebrani odśpiewali hymn Polski.

Opr. jg,
źródło: Magdalena Majka, dyrektor Biura Poselskiego Posła na Sejm RP Piotra Naimskiego 
fot. Sylwester Adamczyk
 


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)