Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 24 września. Imieniny: Dory, Gerarda, Maryny
19/03/2019 - 15:50

Sądeczanie świętowali imieniny Józefa Piłsudskiego. Chwała Marszałkowi! [ZDJĘCIA

W Nowym Sączu, po raz pierwszy od ponad 80 lat, obchodzone były imieniny marszałka Józefa Piłsudskiego. Świętowano je pod pomnikiem marszałka przy al. Wolności, który został odsłonięty w październiku ubiegłego roku z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Sądeczanie złożyli kwiaty, a potem śpiewali pieśni patriotyczne.

Nowy Sącz był pierwszym miastem w Polsce, którego władze i ówcześni radni nadali marszałkowi tytuł Honorowego Obywatela miasta Nowego Sącza.

Dzisiaj sądeczanie licznie zgromadzili się pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego nieopodal Miejskiego Ośrodka Kultury. Obecny był m.in. prezydent miasta Ludomir Handzel. Licznie zebrała się młodzież ze Związku Strzeleckiego „Strzelec” na czele z komendantem głównym Sławomirem Szczerkowskim, uczniowie sądeckich szkół, a także przedstawiciele różnych środowisk i organizacji.

- Szanowni Państwo, sądeczanie! Dziękuję za uczestnictwo w dzisiejszych uroczystościach i za oddanie symbolicznego hołdu marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, jednemu z ojców naszej niepodległości - powiedział prezydent. - Cieszy mnie to, że widzę tutaj tak wiele młodych twarzy, uczniów sądeckich szkół. To im musimy przekazywać pamięć o tych, którym jesteśmy wdzięczni, o tym, że mieszkamy w wolnej, niepodległej Polsce. Idee, które marszałek wszczepiał narodowi polskiemu, do dziś są żywe i do dziś powodują, że myślimy o Polsce jako o swoim domu, swojej ojczyźnie. Dziękuję jeszcze raz wszystkim. Chwała marszałkowi - podkreślił Ludomir Handzel. 
 

Komendant Główny Związku Strzeleckiego „Strzelec” OSW, bryg. Sławomir Szczerkowski, przypomniał, że imieniny Józefa Piłsudskiego są w naszym mieście obchodzone po raz pierwszy od 80 lat. 

- W 1915 roku, z inicjatywy legionistów, rozpoczęto huczne, coroczne obchodzenie imienin marszałka. Tak było praktycznie do roku 1939. II wojna światowa zatrzymała tę tradycję. Dziś spotykamy się tutaj, przy pomniku, i po raz pierwszy od 80 lat obchodzimy imieniny Józefa Piłsudskiego. Każdy z nas może czuć, że jest to data bardzo ważna z punktu widzenia historii naszego miasta - zaznaczył bryg. Sławomir Szczerkowski. 

Wśród sądeczan, którzy dzisiaj przyszli pod pomnik Józefa Piłsudskiego byli między innymi Krzysztof Klimek i Józef Krzak.

- Ten pomnik marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu się należał – mówi  Krzysztof Klimek – Chociażby za to, co zrobił dla Nowego Sącza, kraju i dla naszej wolności. I cieszę się, że dzisiaj, w tym szczególnym dniu, pod tym pomnikiem zgromadziło się tyle ludzi. Cieszę się także, gdy widzę, jak do pomnika podchodzą rodzice z dzieci, które składają tutaj kwiaty. Często przychodzą tutaj nauczyciele z uczniami i to jest piękne. To miejsce jest żywą lekcją historii. Jest wizytówką Nowego Sącza.

- To bardzo dobrze, że w tym miejscu stanął pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, nieopodal Starego Cmentarza, na którym jest aleja zasłużonych – dodaje Józef Krzak.

Przypomnijmy, że pomnik Józefa Piłsudskiego został odsłonięty w październiku ubiegłego roku z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wtedy też ówczesny prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak oddał to miejsce w opiekę młodzieży ze Związku Strzeleckiego „Strzelec”.

 - Marszałek Józef Piłsudski był dla Polski szczególną, wyjątkową postacią. Dzięki niemu nasza Ojczyzna wybiła się na niepodległość. Był wielkim  Polakiem, który zasłużył się dla naszej Ojczyzny. O takich ludziach powinniśmy pamiętać. Marszałek był osobą, która w ciężkim dla Polaków czasie krzewiła postawy patriotyczne, był jednym z najlepszych polskich dowódców wojskowych – mówi Paweł Smreczak ze Związku Strzeleckiego „Strzelec”.

Dzisiaj młodzież ze Związku Strzeleckiego „Strzelec” zaciągnęła w tym miejscu honorową wartę.

Pod pomnikiem prezydent miasta, delegacje reprezentujące różne organizacje, sądecka młodzież oraz mieszkańcy miasta złożyli kwiaty. Integralną częścią tej uroczystości była oprawa muzyczna w wykonaniu aktorów Teatru Robotniczego działającego przy sądeckim MOK. 

[email protected], fot. IM.

Nowy Sącz świętował imieniny marszałka Józefa Piłsudskiego
Nowy Sącz świętował imieniny marszałka Józefa Piłsudskiego


Dziękujemy za przesłanie błędu