Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 17 stycznia. Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
20/09/2020 - 14:55

Sądeczanie pokochali wyprawy rowerowe. Co zrobić, aby być bezpiecznym na drodze?

W Nowym Sączu i regionie przybywa coraz więcej kilometrów ścieżek rowerowych, dlatego nie ma co się dziwić, że wyprawy rowerowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem sądeczan. Niestety wraz ze wzrostem liczby rowerzystów na drogach i ścieżkach rowerowych, wzrosła liczba wypadków z ich udziałem. Co zrobić, aby poruszając się na rowerze, być bezpiecznym?

Od początku roku w Polsce doszło do 2691 wypadków drogowych, w których śmierć poniosło 170 cyklistów, a 2448 zostało rannych. Najwięcej poszkodowanych to osoby po 60. roku życia. Z kolei na Sądecczyźnie od początku roku doszło do 36 wypadków drogowych z udziałem rowerzystów, w których rannych zostało 36 osób. Poszkodowani to w większości osoby w wieku 40-59 lat (12 osób) oraz powyżej 60. roku życia  (8 osób).

Zobacz też Rowerowy szał w Nowym Sączu. Czym to jest spowodowane?

Co zrobić, aby być bezpiecznym na drogach i ścieżkach rowerowych? Przede wszystkim rowerzysta powinien zadbać o to, aby być widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego. Kamizelka odblaskowa, szelki odblaskowe, opaski, choć nie są obowiązkowe ułatwiają dostrzeżenie rowerzysty przez kierowcę, zwłaszcza w warunkach złej widoczności. Bezpieczeństwo rowerzysty zależy także od stanu technicznego roweru i jego wyposażenia. 

Prawidłowo wyposażony rower powinien posiadać:

 • z przodu – co najmniej jedno białe lub żółte światło pozycyjne (może być migające)
 • z tyłu – co najmniej jedno czerwone światło odblaskowe o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno czerwone światło pozycyjne (może być migające)
 • co najmniej jeden skutecznie działający hamulec
 • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Siadając na rower trzeba również pamiętać o obowiązujących przepisach. Jeśli tylko istnieje taka możliwość, rowerzyści powinni poruszać się po wyznaczonych dla nich drogach. Podobnie jak i pozostałych kierowców, tak i rowerzystów obowiązuje zakaz korzystania z telefonu w trakcie jazdy.

Zobacz także: Tu za wolni, tam za szybcy, czyli o grupie rowerzystów niechcianych

Podstawowe przepisy ruchu drogowego:

 • rowerzyści są obowiązani poruszać się po poboczu, chyba że nie nadaje się ono do jazdy lub ruch pojazdu utrudniałby ruch pieszych
 • powinni korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się poruszają. Korzystając z drogi dla rowerów i pieszych powinni zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym
 • w przypadku braku drogi dla rowerów, rowerzysta jest obowiązany korzystać z pobocza
 • dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.

Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez rowerzystę jest dozwolone wyjątkowo, gdy:

 • opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem
 • szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów dozwolony jest z prędkością większą niż 60 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brak jest wydzielonej drogi dla rowerów,
 • warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Zobacz też  Krynicki rowerowy raj w kalendarzu „Sądeczanina”. Ponad 100 kilometrów tras

Policjanci zachęcają również, aby korzystać z kasków ochronnych, choć nie wymagają tego przepisy. Koszt kasku jest niewielki, a korzyści płynące z jego używania bezcenne. Nowoczesne kaski potrafią nawet, oprócz ochrony w razie uderzenia, lepiej chłodzić głowę rowerzysty. Powierzchnia kasku odpowiednio kanalizuje strumień powietrza, zapewniając dodatkowe chłodzenie w upalne dni.

- Pamiętajmy! Przestrzeganie przepisów ruchu drogowego w połączeniu z wzajemną życzliwością, szacunkiem i wyrozumiałością z pewnością wpłynie na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym - zachęca podkom. Iwona Grzebyk-Dulak z sądeckiej policji. (r.gajewski@sadeczanin.info Źr. KMP Nowy Sącz)Dziękujemy za przesłanie błędu