Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 18 stycznia. Imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra
01/03/2018 - 17:00

Sądeczanie pamiętają o żołnierzach wyklętych i ich wspaniałym kapłanie [ZDJĘCIA]

1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Sądeczanie oddali dzisiaj żołnierzom niezłomnym hołd, szczególnie jednemu z nich - ojcowi jezuicie Władysławowi Gurgaczowi.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy św. o radość nieba dla Żołnierzy Wyklętych, odprawionej w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w parafii ojców jezuitów przy ul. Piotra Skargi w Nowym Sączu. Homilię wygłosił ojciec jezuita Józef Krzemiński, który przybliżył postać sądeckiego symbolu żołnierza niezłomnego – ojca jezuity Władysława Urgacza, a zarazem współbrata zakonnego.

Po nabożeństwie liczne poczty sztandarowe, kombatanci, przedstawiciele parlamentarzystów, członkowie grup rekonstrukcyjnych i Związku Żołnierzy AK, a także samorządowcy i młodzież przeszli pod Bursę Jezuicką im. ks. Władysława Gurgacza.  Na tym budynku znajduje się właśnie tablica upamiętniająca ojca Gurgacza.

- Obchody tego dnia to kolejny krok w przywracaniu naszej społecznej świadomości kolejnych kart historii, skazanych przez miniony ustrój na niepamięć – mówił stojąc przed tablicą Wojciech Piech, wiceprezydent Nowego Sącza. - To dzień, który upamiętnia żołnierzy niezłomnych, bohaterów antykomunistycznego podziemia. To dzień, który pozwala popularyzować historię tamtych tragicznych dla narodu polskiego lat po II wojnie światowej. To karta wciąż czekająca na kolejne wpisy, karta wielobarwna, której nie można opisać tylko w czarno-białych kolorach.
 

Wiceprezydent Piech wspomniał również o wspaniałej publikacji pt. "Masz synów w lasach, Polsko. Podziemie niepodległościowe i opór społeczny na Sądecczyźnie w latach 1945 – 1956", która została wydana przez krakowski oddział IPN pod patronatem prezydenta Nowego Sącza. Jest to zbiór artykułów naukowych, prezentujących najnowszy stan badań nad działalnością podziemia niepodległościowego oraz represjami komunistycznymi na Podhalu i Sądecczyźnie po zakończeniu II wojny światowej.

- Artykuły te wnoszą bez wątpienia istotny wkład w historiografię regionu. Rzucają też nowe światło na zjawiska znane  w innych zakątkach Polski – dodał wiceprezydent.  – Cześć i chwała Bohaterom!.

Pod tablicą upamiętniającą ojca Władysława Gurgacza, kapelana Polskiej Armii Niepodległościowej złożono wiązanki kwiatów.

Sądeckie obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych zakończył przedpremierowy pokaz filmu pt. "Gurgacz" w reżyserii Dariusza Walusiaka. W tytułową rolę wcielił się Wojciech Trela – bratanek znanego aktora Jerzego Treli, aktor m.in. Teatru Nowego w Nowym Sączu.

KSIĄDZ WŁADYSŁAW GURGACZ urodził się 2 kwietnia 1914 roku w Jabłonicy Polskiej. W 1931 wstąpił do Towarzystwa Jezusowego w Starej Wsi, a w 1942 otrzymał święcenia kapłańskie. W latach 1945–1947 był kapelanem szpitalnym w Gorlicach, a później u sióstr służebniczek w Krynicy. Tam właśnie związał się z oddziałem zbrojnym antykomunistycznej Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej.

2 lipca 1949 został aresztowany przez UB, a następnie w procesie pokazowym przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Krakowie, na wniosek prokuratora wojskowego został skazany w trybie doraźnym na karę śmierci.

Wyrok wykonano 14 września 1949 przez rozstrzelanie w więzieniu przy ulicy Montelupich w Krakowie. Zrehabilitowany został 20 lutego 1992 roku, a w 2007 roku za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej został odznaczony pośmiertnie przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Grób księdza Władysława Gurgacza znajduje się na Cmentarzu Wojskowym w Krakowie.

Opr. IM, źródło: UM oraz Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu.

Pamięć o żołnierzach wyklętych
Pamięć o żołnierzach wyklętych


Dziękujemy za przesłanie błędu

Styczniowy miesięcznik "Sądeczanin"