Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 września. Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława
05/12/2022 - 09:55

Sądeczanie chętnie zakładają działalność gospodarczą? Jak to jest w Nowym Sączu?

Jak rozwija się przedsiębiorczość w Nowym Sączu, czy podmiotów gospodarczych, wpisanych do rejestru REGON w stolicy Sądecczyzny jest więcej czy mniej? Czy rosnące ceny prądu, koszty utrzymania firm przełożyły się na tę branżę, uzależnioną od wielu czynników? Kondycja przedsiębiorców uzależniona jest między innymi od obowiązujących przepisów, ale też polityki rządowej i lokalnej, samorządowej.

Już za kilka tygodni, gdy przyjdzie czas podsumowań 2022 roku będzie wiadomo czy między innymi rosnące ceny, miały wpływ na to, jak w 2021 roku rozwijała się przedsiębiorczość w Nowym Sączu.

Dowiemy się ile nowych podmiotów gospodarczych, dla których siedzibą działalności jest Nowy Sącz zostało zarejestrowanych, ile działających firm zostało wyrejestrowanych, a ile przedsiębiorców zawiesiło swoją działalność?

Będzie to wiadomo już niebawem. Dane z całego 2021 roku będziemy mogli porównać z ubiegłorocznymi danymi.

W ubiegłym roku (stan na 31 grudnia 2021) w Nowym Sączu zarejestrowane zostały 843 nowe firmy (z siedzibą działalności w stolicy Sądecczyzny). W ciągu minionych dwunastu miesięcy z rejestru REGON wyrejestrowano 503 firmy, a 1 166 podmiotów zawiesiło działalność.

Jak wynika z danych Wydziału Przedsiębiorczości Urzędu Miasta w Nowym Sączu w ubiegłym roku wyrejestrowanych zostało sporo firm – można powiedzieć z branży zajmującej się naprawą samochodów i motocykli (108) oraz z branży związanej z budownictwem (91).

Na koniec ubiegłego roku w Nowym Sączu zarejestrowanych było 10 790 podmiotów gospodarczych. W tym na koniec lipca 2021 r. – 10 704 podmioty gospodarcze (na koniec lipca 2020 było ich 10 410).

Jak przedstawia się sytuacja związana z funkcjonowaniem podmiotów gospodarczych posiadających siedzibę w Nowym Sączu?

Na razie Sądeczaninowi udało się zdobyć dane dotyczące działalności firm w okresie od stycznia do 31 lipca 2022 roku.

Najwięcej nowych podmiotów zarejestrowano w Nowym Sączu w maju (72), a najmniej w lipcu br. (46).

Najwięcej podmiotów zostało wyrejestrowanych w styczniu (86), a najmniej w lipcu tego roku (33). Także w styczniu odnotowano najwięcej zawieszeń działalności (115), a najmniej – 42 w marcu br.

Część przedsiębiorców mających zawieszoną działalność w tym roku zdecydowało się ja odwiesić – wznowić i tak najwięcej takich przypadków odnotowano w marcu tego roku (48), a najmniej w lutym (21).

- Do końca lipca 2022 roku można zauważyć spadek liczby wniosków o rejestrację nowej firmy w Nowym Sączu – powiedział Sądeczaninowi Krzysztof Hebda, dyrektor Wydziału Przedsiębiorczości Urzędu Miasta w Nowym Sączu – W lipcu do rejestru REGON zostało wpisanych 46 nowych firm działających w Nowym Sączu, w czerwcu było ich 53, w maju – 72, w kwietniu 56, marcu – 68, lutym 58 i w styczniu 63.

Co mogło wpłynąć na taki stan rzeczy?

Czytaj na następnej stronie - TUTAJDziękujemy za przesłanie błędu