Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
25/03/2014 - 14:00

Sądeckie więzienie z solarami. Na półtora roku ubyło osadzonych

W ostatnich tygodniach mury Zakładu Karnego w Nowym Sączu opuściło kilkudziesięciu osadzonych. Przeniesiono ich do innych więzień w Polsce, w związku z rozpoczynającym się w środę (26 marca) remontem sądeckiego więzienia.
Obecnie w Zakładzie Karnym w Nowym Sączu dysponującym 444 miejscami, przebywa około 330 więźniów. W ostatnich tygodniach kilkudziesięciu osadzonych zostało przeniesionych do innych jednostek penitencjarnych na terenie kraju. Była to konieczność. W środę zaczyna się, bowiem długo wyczekiwany remont placówki. Budynki zakładu karnego zostaną zmodernizowane. Projekt pn. „Zielone inwestycje” będzie realizowany do września 2015 roku. W sierpniu ubiegłego roku w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie została podpisana umowa na realizację termomodernizacji sądeckiego więzienia. Podpisy pod dokumentem złożyli Barbara Koszułap, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie i ppłk. Bogusław Kawończyk, dyrektor Zakładu Karnego w Nowym Sączu.
Sądeckie więzienie uzyskało prawie 2,6 mln złotych dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie na realizację inwestycji. Jej koszt wyniesie około 5 mln złotych. Pozostałe środki pochodzić będą z budżetu. Wykonawcami przedsięwzięcia są: Bałtycka Instytucja Gospodarki Budżetowej „ Baltica” w Gdańsku oraz Przedsiębiorstwo Państwowe „Robut” w Nowym Wiśniczu.
Więzienie mieści się w dawnych budynkach poklasztornych oo. Pijarów. Remont w obiektach mających ponad trzysta lat polegać będzie na wymianie instalacji centralnego ogrzewania, modernizacji instalacji doprowadzającej do budynków ciepłą wodę, modernizacji systemu wentylacji, a także wymianie oświetlenia na ledowe, czyli energooszczędne.
W ramach projektu „Zielone inwestycje” zainstalowane zostaną na specjalnej konstrukcji solary (ponad sto), które podgrzewać będą wodę dla całego zakładu. Takie rozwiązanie przynieść ma według opracowanego audytu wymierne oszczędności zużycia energii nawet do 53 proc. Obecnie wodę dla całego ZK podgrzewa więzienna kotłownia gazowa. Po modernizacji kotłownia wspomagałaby ten proces, w tych miesiącach, gdy operacja słońca jest niewielka. Docieplone zostaną także ściany budynków poklasztornych oraz stropodachy. W ramach remontu zostaną wymienione również drzwi i okna.
- Prace modernizacyjne wykonywane będą w czterech etapach, aby nie zakłócić normalnego trybu funkcjonowania jednostki penitencjarnej – mówi kpt. Łukasz Chruślicki, oficer prasowy Zakładu Karnego w Nowym Sączu. – W związku z rozpoczęciem inwestycji została zmniejszona, na czas trwania remontu liczba osadzonych przebywających w naszym więzieniu. W ostatnich tygodniach do innych jednostek na terenie kraju przeniesionych zostało kilkudziesięciu więźniów. W celach, w których mieszkają osadzeni też będą prowadzone prace remontowe. Do już wyremontowanych będą przenoszeni więźniowie z innych cel. Po zakończeniu modernizacji liczba osadzonych w zakładzie karnym wróci do tej, sprzed remontu.
W trakcie realizacji projektu do wykonywania prostych prac zaangażowani zostaną również sami więźniowie.
- Dzięki realizacji projektu obok niezaprzeczalnych korzyści ekologicznych, spodziewany jest również wymierny efekt ekonomiczny – dodaje oficer prasowy ZK w Nowym Sączu. - Zakończenie inwestycji znacząco wpłynie na ograniczenie zużycia energii przy jednoczesnym ograniczeniu zanieczyszczenia środowiska naturalnego.
(MIGA)
Fot. (MIGA), arch. ZK w Nowym Sączu.







Dziękujemy za przesłanie błędu