Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 15 kwietnia. Imieniny: Adolfiny, Odetty, Wacława
26/03/2014 - 12:20

Sądeckie Pogotowie Ratunkowe nadal będzie jeździć na wezwanie

Szpital Podhalański w Nowym Targu wygrał przetarg na zadania z zakresu ratownictwa medycznego w rejonie karpackim. Oznacza to, że od 1 kwietna Sądeckie Pogotowie Ratunkowe, jeden z sześciu podwykonawców, wskazanych przez dyrekcję nowotarskiego szpitala, nadal będzie jeździć na wezwanie dyspozytorów z Tarnowa.
Wraz z informacją o reorganizacji planu ratownictwa medycznego na terenie Małopolski przez wojewodę Jerzego Millera i powołania dwóch rejonów operacyjnych, pod znakiem zapytania stanęła przyszłość Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego w Nowym Sączu. Czytaj: Sądeckie Pogotowie Ratunkowe zagrożone? Wojewoda reformuje
Jeszcze do końca marca obowiązują kontrakty na zadania z zakresu ratownictwa medycznego rozpisane dla 20 rejonów operacyjnych. Dlatego Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia rozpisał konkurs na zabezpieczenie tych zadań od 1 kwietnia. Ofertę złożył Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Nowym Targu, dla którego podwykonawcą ma być m.in. Sądeckie Pogotowie Ratunkowe. Czytaj: Kto będzie ratować ludzkie życie w regionie? NFZ podejmie decyzję
Wczoraj (25 marca) późnym popołudniem małopolski NFZ zdecydował jakie podmioty od 1 kwietnia będą zabezpieczać ratownictwo medyczne w nowo powołanych rejonach: krakowskim i karpackim.
- W postępowaniu dla rejonu karpackiego wpłynęła jedna oferta - Szpitala Podhalańskiego w Nowym Targu, który wskazał sześciu podwykonawców: szpital w Gorlicach, szpital w Limanowej, Sądeckie Pogotowie Ratunkowe, szpital w Suchej Beskidzkiej i szpital w Zakopanem – informuje Jolanta Pulchna, rzecznik prasowy Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. - Oferta spełniała wszelkie wymagania, skontrolowaliśmy wszystkie karetki i miejsca stacjonowania, wyposażenie, stan techniczny pojazdów, niezbędne certyfikaty. Oferent został zatem wybrany. Umowy są podpisane do końca marca 2017 roku, co roku natomiast będą aneksowane warunki finansowe – dodaje.
Kontrakt dla rejonu karpackiego na ten rok - bez dyspozytorni - wynosi 30 812 100 zł. W ramach umowy codziennie śpieszyć z pomocą będzie 11 karetek „S” – specjalistycznych i 25 karetek „P” – podstawowych.
- Cieszymy się, że ten trudny okres oczekiwania na rozstrzygnięcie konkursu ogłoszonego przez NFZ na świadczenie usług z zakresu ratownictwa medycznego mamy już za sobą i jest to dla nas dobra wiadomość. Daje ona stabilizację Sądeckiemu Pogotowiu Ratunkowemu – mówi Józef Zygmunt, dyrektor Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego w Nowym Sączu.
Sądeckie Pogotowie Ratunkowe od 1 kwietnia br. rozpoczyna pracę w nowych strukturach. Na terenie Sądecczyzny będzie działało osiem podstacji. Wśród nich są trzy nowe m.in. w Nawojowej, Jasiennej (gmina Korzenna) i w Rytrze. Te ostatnie są gotowe do uruchomienia.
- Do pracy w nowych strukturach jesteśmy przygotowani – dodaje Józef Zygmunt. – Naszą gotowość odebrały Sanepid oraz Narodowy Fundusz Zdrowia. Dla nas są to dodatkowe koszty utrzymania, jednak liczy się dobro pacjentów. Taki sposób pracy pozwoli na dalsze skrócenie dojazdu do pacjentów.
Sądeckie Pogotowie Ratunkowe, tak jak do tej pory będzie świadczyć usługi z zakresu ratownictwa medycznego w Nowym Sączu i na terenie powiatu nowosądeckiego. Na tym terenie będzie funkcjonowało osiem podstacji. W ciągu dnia będzie jeździć 12 karetek, a w nocy – osiem.
- Przygotowanie nowych podstacji było możliwe m.in. dzięki ogromnej przychylności samorządów gminnych – zaznacza Zygmunt. – Na przygotowanie pomieszczeń w nowych podstacjach pogotowia w Jasiennej, Nawojowej i Rytrze, a także specjalistycznego wyposażenia do trzech karetek, jak również środków łączności wydaliśmy około 1,5 mln złotych z budżetu pogotowia.

(ALF, MIGA)
Fot. (JG), arch. Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego
 


Dziękujemy za przesłanie błędu