Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
30/04/2012 - 12:50

Sądeckie hospicjum zaczyna przyjmować pacjentów

We wtorek (1 maja) zaczyna działać Sądeckie Hospicjum stacjonarne. Kierownictwo placówki zakontraktowało z Narodowym Funduszem Zdrowia 18 z 21 miejsc, którymi dysponuje placówka. Pierwsi pacjenci trafią do niej w maju.
Hospicjum rozpoczyna działalność pierwszego maja, w pierwszą rocznicę beatyfikacji Jana Pawła II.
- Ten dzień jest dla nas symboliczny – mówił dzisiaj, podczas konferencji prasowej Leszek Zegzda, prezes Towarzystwa Przyjaciół Chorych Sądeckie Hospicjum. – Pragnę przypomnieć, że 16 czerwca 1999 roku na spotkaniu w Starym Sączu z Ojcem Świętym Janem Pawłem II padła deklaracja, że w Nowym Sączu zostanie wybudowane hospicjum stacjonarne. Jutro, w pierwszą rocznicę jego beatyfikacji rozpoczyna ono działalność. Dla nas ma to symboliczne znaczenie. Jan Paweł II jest najlepszym patronem dla ludzi chorych, cierpiących i umierających.
Placówka podpisała kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Z 21 miejsc, którymi dysponuje placówka zakontraktowano osiemnaście. Kontrakt opiewa na 115 tys. złotych miesięcznie. Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Chorych Sądeckie Hospicjum powierzył funkcję dyrektora placówki Mieczysławowi Kaczwińskiemu. Pacjentami będzie się opiekować profesjonalny zespół składający się z 3 lekarzy, 12 pielęgniarek, psychologa i fizjoterapeuty pod kierownictwem lek. med. Zofii Kubisz-Pajor, dyrektora ds. medycznych. Oprócz tych osób zatrudnieni zostali pracownicy, którzy zajmować się będą obsługą hospicjum. Duchowe wsparcie zapewni ksiądz.
- Takie są wymogi Narodowego Funduszu Zdrowia – mówi Mieczysław Kaczwiński, dyrektor Sądeckiego Hospicjum stacjonarnego. – Będziemy nieść pomoc pacjentom, znajdującym się terminalnym stanie choroby. Będziemy dbali o zasadę przejrzystości przy przyjmowaniu chorych. Chcieliśmy podziękować osobom, które przyczyniły się do zorganizowania hospicjum m.in.: Bożenie Jawor, wiceprezydent Nowego Sącza, dyrektorom Miejskiego i Powiatowego Urzędu Pracy i wszystkim, którzy wsparli Sądeckie Hospicjum. Liczymy, że kontrakt z NFZ pokryje, jak szacujemy 60-70 proc. kosztów. Pozostałe fundusze będziemy musieli zdobyć. Liczymy, jak zawsze na hojność sądeczan dla organizacji pożytku publicznego i wspomogą sądeckie hospicjum.
- Chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować za zaangażowanie i pomoc naszym dobroczyńcom, począwszy od tych, którzy angażowali się w akcję „Ziarnko Gorczycy”, tym, którzy przeznaczyli jeden procent ze swojego podatku na Sądeckie Hospicjum, a także tym, którzy wsparli akcje „Pola Nadziei” – dodał Leszek Zegzda. – To dzieło jest dziełem wszystkich nas. Chciałbym także podkreślić, że zarząd stowarzyszenia będzie pilnował, by ta instytucja była wzorcową, przejrzystą.
- Mamy nadzieję, że wszystkie łóżka w najbliższym czasie zostaną zajęte – mówi lek. med. Zofia Kubisz-Pajor, dyrektor ds. medycznych Sądeckiego Hospicjum stacjonarnego. – Opieka w tej placówce polegać będzie na niesieniu pomocy pacjentom, będącym w terminalnym stadium choroby nowotworowej, jak i fazie przewlekłej, gdzie rodzina nie może podołać już obowiązkom opiekuńczym. Sądzimy, że podołamy tym zadaniom. W tej chwili mamy wolne łóżka. Chętnie przyjmiemy pacjentów z Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego.
W hospicjum pomagać będą stażyści, skierowani przez Miejski i Powiatowy Urząd Pracy i zdeklarowani wolontariusze socjalni. Są to nauczyciele, będący już na emeryturze.
- Do hospicjum będziemy przyjmować pacjentów ze skierowaniami albo od lekarza rodzinnego, albo od lekarza prowadzącego (np. z kliniki, poradni onkologicznej) – mówi Zofia Kubisz-Pajor. - Jesteśmy do dyspozycji pacjentów i ich rodzin przez całą dobę.
Informacje o zasadach przyjmowania pacjentów są dostępne na stronie internetowej hospicjum: www.hospicjum.nowysacz.pl. Dokładne informacje na ten temat otrzymały także szpitale w Nowym Sączu, Gorlicach i Krynicy. Znajdują się tam kontaktowe numery telefonów.
Przypomnijmy, że Sądeckie Hospicjum stacjonarne zostało uroczyście otwarte w grudniu ubiegłego roku. Koszt jego budowy zamknął się kwotą około 4 mln. złotych, z których ponad milion to środki zgromadzone przez stowarzyszenie. Z Unii Europejskiej – poprzez Małopolski Regionalny Program Operacyjny towarzystwo otrzymało grant w wysokości 2,8 mln zł.
Warto wspomnieć, że przy Towarzystwie Przyjaciół Chorych Sądeckie Hospicjum nadal funkcjonuje stacjonarne hospicjum domowe.

***
W 1999 r. z inicjatywy Ks. Prałata Stanisława Czachora oraz grupy mieszkańców miasta utworzono przy parafii Św. Kazimierza Towarzystwo Przyjaciół Chorych "Sądeckie Hospicjum". Od początku działalności wolontariusze sprawują opiekę w domu chorego. Później zrodziła się myśl budowy hospicjum stacjonarnego. W 2008 r. prezydent miasta Ryszard Nowak przekazał nieodpłatnie działkę przy ul. Nawojowskiej w sąsiedztwie Domu Pomocy Społecznej. Budnek został wzniesiony również dzięki wsparciu licznych organizacji i darczyńców z terenu Sądecczyzny.

(MIGA)
Fot. (MIGA)








Dziękujemy za przesłanie błędu