Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
08/10/2013 - 16:07

Sądecki projekt o Janie Karskim, który łączy Polskę i Izrael

„Jan Karski – ocalony bohater” pod takim hasłem odbędzie się jutro (9 października) konferencja w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu, która jest jednym z elementów projektu, mającego na celu przybliżenie postaci polskiego bohatera XX wieku o międzynarodowym wymiarze młodzieży izraelskiej i polskiej. O Karskim, a szczególnie sądeckim wątku w jego biografii mówić będą dziennikarze oraz historycy.
Małopolskie Towarzystwo Oświatowe, które ma swoją siedzibę w Nowym Sączu, otrzymało od Ministerstwa Spraw Zagranicznych fundusze na realizację projektu, którego celem jest przybliżenie postaci Jana Karskiego – emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego i bohatera XX wieku o międzynarodowym wymiarze – młodzieży izraelskiej i polskiej.
- Chcemy by młodzież sądeckich szkół oraz izraelskich w przystępny sposób dowiedziała się jak najwięcej o Janie Karskim – ocalonym bohaterze. Szczególny nacisk kładziemy na jego związek z Ziemią Sądecką i Bobowską – mówi Beata Budzik, prezes Małopolskiego Towarzystwa Oświatowego. - Powszechnie znana jest misja Jana Karskiego z 1942 roku, ale nie wszyscy wiedzą, że nie byłoby „Raportu Karskiego”, gdyby nie odwaga niewielkiej grupy mieszkańców Nowego Sącza. Chcemy to zmienić – dodaje.
Jednym z elementów projektu jest organizowana jutro (9 października) w Nowym Sączu konferencja zatytułowana: „Jan Karski – ocalony bohater”. W Miasteczku Galicyjskim o godz. 9 otwarta zostanie wystawa poświęcona emisariuszowi Polskiego Państwa Podziemnego, uwolnionego z nowosądeckiego szpitala w lipcu 1940 r., do którego został przeniesiony przez gestapo. Czytaj: Sądecki epizod w tajnej misji emisariusza Jana Karskiego i Jan Karski trafił do Nowego Sącza po próbie samobójczej.

Około godz. 9.15 nastąpi oficjalne otwarcie konferencji przez Beatę Budzik oraz Jerzego Leśniaka – dziennikarza, regionalisty (który będzie moderatorem spotkania), a jako pierwszy głos zabierze Maciej Wierzyński, dziennikarz oraz autor książki „Emisariusz. Własnymi słowami” powstałej na podstawie emitowanych w latach 1995-1997 wywiadach z Janem Karskim. „Wspomnienie o Karskim” wygłosi Aleksander Skotnicki, profesor medycyny, kierownik Katedry Hematologii Collegium Medicum UJ i ordynator Kliniki Hematologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, autor książki o Kaskim oraz wnuk Anny Sokołowskiej, nauczycielki w Gimnazjum i Liceum im. Króla Chrobrego w Nowym Sączu, która za ukrywanie dwóch Żydówek została zmęczona w obozie koncentracyjnym w Ravensbruck. Lekcję patriotyzmu da Robert Kostro, historyk, publicysta i od 2006 r. dyrektor Muzeum Historii Polski w Warszawie. Następnie poruszone zostaną sądeckie wątki życiorysu Karskiego. Jerzy Leśniak przypomni postać prof. Jana Słowikowskiego, a Ewa Andrzejewska – działaczka NSZZ Solidarność w Nowym Sączu – osobę Władysława Żaroffe. Natomiast Piotr Kowalik, historyk – dydaktyk oraz zastępca kierownika Działu Edukacji Muzeum Historii Żydów Polskich, opowie o Karskim w kontekście edukacji historycznej o Polsce XX wieku.
- W spotkaniu wezmą udział uczniowie sadeckich szkół oraz zaproszeni goście, między innymi członkowie rodzin sądeczan, którzy pomogli Karskiemu po ucieczce ze szpitala. Konferencję zakończy wystąpienie przedstawiciela delegacji z Izraela – zaznacza Budzik. – Jednak to jutrzejsze spotkanie to nie wszystko. W polskich i izraelskich szkołach prowadzone będą zajęcia, które przybliżą postać Jana Karskiego. Wykorzystane zostaną do nich specjalnie przygotowane materiały – dodaje.
To jednak nie wszystko. Każdy, kto chce poznać bliżej biografię Jana Karskiego, może też skorzystać ze specjalnie przygotowanej strony internetowej: www.karski-nowysacz.pl. Na niej odnaleźć można przygotowany przez uczniów komiks mówiący o sądeckim wątku Karskiego.
- Jest tam też kilka innych materiałów związanych z emisariuszem, które podane w przystępny sposób docierają do młodzieży bardziej, niż informacje podawane podczas normalnej lekcji historii – podkreśla prezes MTO.

(ALF)
 






Dziękujemy za przesłanie błędu