Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
24/09/2013 - 11:14

Sądecka Grupa Ratownictwa Specjalnego OSP będzie działać w całej Polsce

W skład Grupy Ratownictwa Specjalistycznego Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowym Sączu wchodzi 24 ratowników i 16 psów. Najprawdopodobniej w grudniu grupa będzie mogła brać udział w akcjach ratowniczych na terenie całego kraju. Wczoraj (23 września) w Nowym Sączu podpisano porozumienie dotyczące włączenia „Ochotniczej Straży Pożarnej - Grupy Ratownictwa Specjalnego” do Krajowego Systemu Ratowniczo–Gaśniczego.
Stronami porozumienia byli prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu - st. bryg. mgr inż. Janusz Basiaga, Prezes Zarządu OSP GRS dh Mirosław Pulit oraz Naczelnik OSP GRS dh Piotr Ciesielka. Dzięki uczestnictwu w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym jednostka dostanie możliwość otrzymania dofinansowania z budżetu państwa na realizację specjalistycznych zadań szkoleniowych, a także na wyposażenie jednostki w sprzęt i urządzenia niezbędne do prowadzenia działań ratowniczych.
To ważne wydarzenie – mówił Ryszard Nowak. - Serdecznie dziękuję wszystkim tym, którzy tak wytrwale i z taką dużą determinacją walczyli o to, by ta jednostka znalazła się w systemie ratownictwa krajowego. Wasze wyszkolenie, wasz dorobek, świadczy o tym, że jesteście niezwykle dobrze przygotowani i dlatego życzę wielu sukcesów.
Podpisane porozumienie jest jedynie wolą włączenia jednostki do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.
- Kropkę nad i postawić jeszcze musi komendant główny – mówi Komendant Miejski PSP st. bryg. mgr inż. Janusz Basiaga. - Mam nadzieję, że w grudniu ta wola zostanie zakończona podpisem komendanta głównego i w 2014 roku będziemy mieć 31 jednostkę w krajowym systemie na obszarze działania Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu. Włączenie jednostki do krajowego systemu umożliwi jej szersze wykorzystanie na terenie całego kraju oraz umożliwi dostęp do środków finansowych z budżetu państwa.
Grupa Ratownictwa Specjalnego OSP prowadzi działalności ratowniczą przy użyciu specjalnie wyszkolonych do tego celu psów, bierze udział w akcjach poszukiwawczo-ratowniczych podczas katastrof budowlanych oraz klęsk żywiołowych.
- Mamy jeden cel – pomaganie i ratowanie życia ludzkiego – mówi Mirosław Pulit. W grupie działają dwadzieścia cztery osoby – sześciu ratowników medycznych, dwóch lekarzy, ratownicy wysokościowi, zawodowi strażacy oraz przewodnicy psów. – W grupie jest szkolonych szesnaście psów, mamy już trzy psy po egzaminie terenowym oraz dwa po gruzowiskowym – mówi Pulit. - Po włączeniu do krajowego systemu ratownictwa będziemy mogli działać na terenie całej Polski. To duże wyzwanie, ale po to jesteśmy.

KID
Fot.KID






Dziękujemy za przesłanie błędu