Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 11 maja. Imieniny: Igi, Mamerta, Miry
03/05/2021 - 20:55

Sądecka bazylika św. Małgorzaty pięknieje. Odzyskuje dawny blask [ZDJECIA]

Remontowana bazylika św. Małgorzaty w Nowym Sączu z każdym tygodniem pięknieje. Teraz rusztowaniami jest opasana jedna z wież kościelnych. To niecodzienny widok.

Czytaj także: Takiego remontu we wnętrzu bazyliki św. Małgorzaty jeszcze nie było! [VIDEO]

- Raczej rzadki – śmieje się ks. dr Jerzy Jurkiewicz, prałat bazyliki św.  Małgorzaty.

Ten cenny zabytek od lipca ubiegłego roku przechodzi kapitalny remont. Zniknęły już rusztowania, które opasywały jeszcze do niedawna świątynię. Nie ma też już kilometrów rusztowań we wnętrzu bazyliki. Ściany wewnątrz świątyni zostały już wymalowane.

- Jeszcze trzeba wymalować ściany w kaplicy św. Małgorzat oraz w zakrystii. Obecnie odnawiane są jeszcze żyrandole – mówi prałat Jurkiewicz. – Co nas jeszcze czeka wewnątrz kościoła? Będziemy przystępować do prac konserwatorskich przy ołtarzu głównym.

Parafia św. Małgorzaty złożyła projekt, którego celem było pozyskanie środków (parafia starała się o 1,1 mln złotych) na konserwację całego zabytkowego ołtarza, ale otrzymała tylko część dotacji (300 tys. złotych) na ten cel. Dlatego też w tym roku zostanie zrealizowanych tylko część zaplanowanych prac konserwatorskich. Ze środków, które udało się pozyskać będą najpierw restaurowane figury.

Parafia złożyła też kolejny projekt do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o dofinansowanie (około milion złotych) konserwacji ołtarzy bocznych.

- Jeśli chodzi o ten projekt czekamy na rozstrzygnięcie – dodaje ks. prałat.

Czytaj także: Nowy Sącz: na wieżę bazyliki św. Małgorzaty wróci... [ZDJĘCIA]

Teraz rusztowania zasłoniły jedną z dwóch wież – północną (większą).

- Prace związane z renowacją tej części bazyliki będą polegały na oczyszczeniu elewacji. Jest to głównie cegła i kamień – tłumaczy prałat. – Zostaną też uzupełnione ubytki i fugi. Kolejnym krokiem będzie wymiana pokrycia wieży na blachę miedzianą.

Po zakończeniu remontu wieży północnej przyjdzie kolej na niższą wieżę południową. Zamontowana zostanie też nowa instalacja odgromowa wokół bazyliki.

Remont bazyliki, zgodnie z harmonogramem ma zakończyć się w 2022 roku. Jeśli jednak prace konserwatorskie będą miały takie tempo, jak dotychczas to niewykluczone, że być może uda się go zakończyć wcześniej.

Całkowity koszt remontu sądeckiej świątyni to ponad 4 mln złotych. Wykonuje go specjalistyczna firma z Krakowa, która prowadziła między innymi remonty na Wawelu.

Wartość dofinansowania przekazanego przez Województwo Małopolskie na remont świątyni to ponad 2,6 mln zł.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. IM.

Sądecka bazylika św. Małgorzaty pięknieje. Odzyskuje dawny blask
Remontowana bazylika św. Małgorzaty w Nowym Sączu z każdym tygodniem pięknieje. Teraz rusztowaniami jest opasana jedna z wież kościelnych. To niecodzienny widok.


Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2020