Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 stycznia. Imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza
05/03/2017 - 13:30

Sądecczyzna płonie jak długa i szeroka. Ogień pożera suche trawy

Czterdzieści pożarów w ciągu minionej doby, w tym ponad trzydzieści pięć wyjazdów do pożarów suchych traw!. Tak było wczoraj na terenie powiatu nowosądeckiego. Sądecczyzna, jak długa i szeroka płonie. Taki scenariusz powtarza się każdej wiosny. Dzisiaj strażacy gasili już sześć takich pożarów. Czy to koniec? Z pewnością nie.

Ten paskudny proceder rozpoczyna się wraz z nadejściem wiosny, a ustaje dopiero, gdy ziemia „zazieleni się”. Nie pomagają apele o zaprzestanie tych niszczących praktyk.

W sezonie wypalania traw najwięcej zgłoszeń ratownicy odnotowują po zapadnięciu zmroku.

Zobacz także: Suche trawy płoną na potęgę. I nie ma mocnych na wypalaczy...

Wypalanie traw w Polsce jest niechlubną tradycją, z którą od lat zmagają się strażacy, służby leśne i ochrony środowiska, policjanci i strażnicy miejscy. W świadomości jeszcze wielu ludzi zakorzeniony jest mit, że wypalanie traw i słomy poprawia jakość gleby, jest swoistym rodzajem jej nawożenia, użyźniania i zwalczania chwastów.

Ekolodzy, naukowcy, przyrodnicy, leśnicy i strażacy od lat apelują, że wypalanie nie jest efektywnym sposobem "odnawiania" gleby. Wiele lat temu udowodniono, że takie pożary są szkodliwe. Ogień nie tylko zabija żyjące w trawie zwierzęta i mikroorganizmy, ale także wyjaławia glebę, która po wypaleniu ubożeje. Łąka czy pastwisko po wypaleniu zazielenią się ponownie, ale będą bezwartościowe. Jest to najgorsza opcja przygotowywania gleby do nowego cyklu. W trakcie wypalania ginie cała mikroflora i mikrofauna, które ożywiają glebę.

Ciągle jeszcze, niestety dla wielu osób sprzymierzeńcem w wiosennych porządkach stał się ogień. Pomimo wielu zagrożeń nadal utrzymuje się moda na bezmyślne podpalanie wszystkiego, co porośnięte jest suchą trawą.

Wypalanie suchych traw jest zabronione. Jeden z artykułów Ustawy o ochronie przyrody mówi, że „"Kto wypala roślinność na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych, w strefie oczeretów lub trzcin podlega karze aresztu lub grzywny” do 500 złotych.

Z płonącymi suchymi trawami zmagają się również dzisiaj strażacy na terenie Limanowszczyzny i powiatu gorlickiego, ale tych pożarów jest tam znacznie mniej, niż w naszym regionie.

(MACH), Fot. PSP w Nowym Sączu – zdjęcie ilustracyjne.Dziękujemy za przesłanie błędu