Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 17 kwietnia. Imieniny: Anicety, Klary, Rudolfina
23/02/2021 - 16:15

Sądecczyzna jak francuska prowincja. Kolejna porcja regionalnych przysmaków

Sądecczyzna goni Francję i tworzy własną listę regionalnych serów. Na półkach z nabiałem jest w czym wybierać. Produktów z "sądeckie", "sądecki", "sądecka" w nazwie naprawdę nie brakuje.

Sery OSM, fot. Sądeczanin

Czytaj również: Jak smakuje „Sądeczok”? Takiej potrawy regionalnej jeszcze nie było

„Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie” – mówi znane przysłowie i często sprawdza się w rzeczywistości. Na co dzień zajadamy się pysznymi serami z całej Europy, czy oryginalnymi oscypkami (podobno rodem z Podhala), ale w naszym regionie też mamy swoje serowe specjały. Wiele z nich można znaleźć w sklepie Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej.

Skoro Sądecczyzna leży na terenach górskich obowiązkowo musi mieć swoją bryndzę. I faktycznie, na dziale nabiału od razu rzuca się w oczy opakowanie „Bryndzy sądeckiej”. To połączenie mleka krowiego i owczego. OSM w Nowym Sączu przygotowuje bryndzę w trzech wariantach.

Na Sądecczyźnie mamy nawet własne regionalne zsiadłe mleko, znienawidzone przez niektóre dzieci, a uwielbiane przez miłośników wiejskich potraw. Najbardziej smakuje w wiosenne i letnie dni jako dodatek do ziemniaków posypanych koperkiem lub pietruszką. Mmmm, place lizać.

Sądeckie zsiadłe mleko OSM, fot. Sądeczanin
Kolejnym pysznym dodatkiem do kanapek są puszyste serki. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska zajmuje się produkcją serków typu fromage z dodatkiem ziół, czosnku lub szczypiorku. Sądeckie w nazwie ma za to serek ziarnisty. Legenda głosi, że w połączeniu ze świeżym, jeszcze ciepłym pieczywem z pieca, działa jak wehikuł czasu, który przenosi do dzieciństwa.

Jeśli chodzi o wędzone sery, tutaj do wyboru mamy między innymi roladę sądecką lub „Sądeczoka”. Nie każdy jednak słyszał o przysmakach sądeckich, czyli serkach otoczonych specjalną posypką. W sklepie OSM znajdziemy je w trzech rodzajach. Jeden otoczony jest bazylią, pomidorem i czosnkiem, a inny tylko czarnym pieprzem. Jest jeszcze czerwona wersja „Przysmaku sądeckiego” o nazwie pastrami. W posypce znajdziemy pieprz czarny i biały, czosnek, kolendrę i paprykę czerwoną.

Przysmak sądecki OSM, Fot. SądeczaninWybrane pozycje z sądeckiej listy specjałów możecie obejrzeć w galerii zdjęć. Który z nich jest waszym ulubionym i jakie inne produkty z naszego regionu lubicie? Czekamy na wiadomości od naszych Czytelników pod adresem: [email protected].

Co znajdziemy w sądeckiej lodówce? Nasze regionalne sery
Sądecka bryndza, sądeckie zsiadłe mleko, sądecka rolada czy przysmak sądecki – wszystkie te regionalne produkty znajdziecie na półkach Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Nowym Sączu.


Dziękujemy za przesłanie błędu