Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 30 września. Imieniny: Geraldy, Honoriusza, Wery
08/08/2020 - 08:05

Sądecczyzna czerwoną strefą. Nie zasłaniasz twarzy, dostaniesz mandat

O północy na Sądecczyźnie, która znalazła się w czerwonej strefie epidemii koronawirusa, weszły w życie nowe ograniczenia. Nieprzestrzeganie ich może słono kosztować. Policja zapowiada liczne kontrole.

Policjanci będą karać tych, którzy nie zasłaniają twarzy
Od początku pandemii koronawirusa, sądeccy policjanci kontrolują osoby objęte kwarantanną, a także sprawdzają przestrzeganie obowiązujących ograniczeń w miejscach publicznych. Przede wszystkim zwracają uwagę, czy ludzie mają zasłonięte nos i usta, a także czy zachowują dystans społeczny. Kontrolują również przestrzeganie przepisów przez kierowców i pasażerów autobusów komunikacji miejskiej oraz prywatnych przewoźników.

Zobacz też Nowy Sącz czerwoną strefą. Co na to mieszkańcy? [WIDEO]

W lipcu sądeccy policjanci za nieprzestrzeganie obowiązku zasłaniania nosa i ust nałożyli 16 mandatów karnych, zastosowali 97 pouczeń i skierowali do sądu 6 wniosków o ukaranie. Za nieprzestrzeganie zasad gromadzenia się osób, nałożyli 2 mandaty i 9 pouczeń. Z kolei za nieprzestrzeganie zasad przemieszczania się osób zastosowali 5 pouczeń. Byli też i tacy, którzy nie przestrzegali zasad kwarantanny. Stróże prawa odnotowali aż 6 takich przypadków.

Od północy z piątku na sobotę w Nowym Sączu i w powiecie nowosądeckim obowiązują nowe ograniczenia wprowadzone przez Ministerstwo Zdrowia. Od dzisiaj każdy będzie musiał zakrywać nos i usta w przestrzeni publicznej. Ponadto ilość osób uczestniczących w mszach świętych i uroczystościach weselnych będzie ograniczona. To tylko niektóre ze zmian, które od dzisiaj obowiązują. 

Po wprowadzeniu nowych obostrzeń, policjanci tak jak do tej pory, będą prowadzić wzmożone kontrole. W trakcie służby patrolowej, będą sprawdzać przestrzeganie reguł przez mieszkańców.

- Pamiętajmy, że troska o życie i zdrowie jest naszą wspólną sprawą. Dbajmy o bezpieczeństwo swoje, bliskich oraz osób, które są obok nas, stosujmy się do nowych zaleceń i obostrzeń – przestrzega podkom. Justyna Basiaga z sądeckiej policji. - Apelujemy o odpowiedzialne i rozsądne zachowanie, w tym o przestrzeganie wprowadzonych ograniczeń, współpracę i realizowanie poleceń służb. Pamiętajmy, że wprowadzone przepisy służą ochronie życia i zdrowia  nas wszystkich – dodaje.

Każdy przypadek naruszenia obowiązujących przepisów spotka się z reakcją policji. Policja przypomina, że wzmożone kontrole nie mają na celu karania społeczeństwa, lecz zdyscyplinowanie obywateli do przestrzegania obostrzeń, a jednocześnie uświadomienia im skali problemu i zagrożenia jaki występuje w naszym regionie.

RG [email protected] Fot. arembowski/PIxabayDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe