Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
24/08/2021 - 07:10

Sącz: licea ogólnokształcące nadal na topie, mniej chętnych do szkół branżowych

Szkoły ponadpodstawowe ogłosiły już listy uczniów, którzy od września rozpoczną naukę w klasach pierwszych. Wczoraj z całego regionu spływały do Kuratorium Oświaty w Krakowie informacje od dyrektorów szkół z całego regionu, ile jest jeszcze wolnych miejsc w placówkach oświatowych. Również z Nowego Sącza i regionu. Zdarza się, że jeszcze przed pierwszym dzwonkiem uczeń decyduje się zmienić szkołę.

W tym roku, w procesie rekrutacyjnym, uczniowie starający się o przyjęcie do klasy pierwszej w szkole średniej mogli złożyć wymagane dokumenty maksymalnie do trzech szkół.

Uczniów, którzy tak zrobili, jednocześnie zaznaczając, w której szkole w Nowym Sączu chcieliby się uczyć, jako tej wybranej było 1560, ale byli też i tacy, którzy swoje dokumenty pozostawili aż w sześciu szkołach. Na taki krok zdecydowało się trzech uczniów.

- W tym roku, podobnie, jak w latach poprzednich największą popularnością wśród młodzieży wybierającej szkołę ponadpodstawową cieszyły się zdecydowanie licea ogólnokształcące, następnie technika, a na końcu funkcjonujące od niedawna szkoły branżowe I stopnia – powiedział Sądeczaninowi Marian Górnicki, starszy inspektor w Wydziale Edukacji i Wychowania Urzędu Miasta w Nowym Sączu.

Ten model, jeśli chodzi o zainteresowanie typami szkół ponadpodstawowych nie zmienia się w Nowym Sączu od lat. Jak dowiedzieliśmy się w Wydziale Edukacji i Wychowania, niesłabnącym powiedzeniem, jeśli chodzi o szkoły ponadpodstawowe, których organem prowadzącym jest miasto, cieszą się między innymi: I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Długosza w Nowym Sączu, II Liceum Ogólnokształcące im Marii Konopnickiej, Zespół Szkół Elektryczno-Mechanicznych, Zespół Szkół Ekonomicznych.

- Natomiast Zespół Szkół Samochodowych czy Zespół Szkół Budowlanych cieszą się zainteresowaniem, ale już nie takim, jak wcześniej wymienione szkoły – dodaje nasz rozmówca. – Jest to swego rodzaju, można powiedzieć ewenement, bo przecież rozwija się motoryzacja oraz budownictwo i wszystkie branże związane z tymi zawodami.

O zrobienie naboru nie muszą się martwić też dyrektorzy szkół, posiadających w swojej ofercie renomowane technika. Na przykład w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych, w Zespole Szkół Ekonomicznych, Zespole Szkół nr 4 (dawna „Kolejówka”). W tej ostatniej placówce bardzo dużym zainteresowaniem młodzieży cieszyła się w tym roku klasa, po której ukończeniu jej absolwent otrzymuje tytuł technika informatyka. Na nadchodzący rok szkolny 2020/2021 szkoła ta zrekrutowała do dwóch klas o tym profilu aż 64 osoby. Dużym zainteresowaniem cieszy się też Technikum nr 1 w Zespole Szkół nr 1 im. KEN, czyli popularnym „Gastronomie”.

- Natomiast najmniejszą popularnością, a szkoda cieszą się szkoły branżowe I stopnia – zaznacza Marian Górnicki. – Szkoły te kształcą wszechstronnie w wielu różnorodnych zawodach.

Wczoraj z całego regionu spływały do Kuratorium Oświaty w Krakowie informacje od dyrektorów szkół z całego regionu, ile jest jeszcze wolnych miejsc w placówkach oświatowych. Również z Nowego Sącza i regionu.

- Jeśli dyrektor szkoły ma jakieś wolne miejsca to może przyjąć ucznia do szkoły jeszcze we wrześniu – dodaje nasz rozmówca.

[email protected], fot. Iga Michalec.







Dziękujemy za przesłanie błędu