Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 16 września. Imieniny: Jagienki, Kamili, Korneliusza
23/07/2021 - 16:15

Sącz: kapsuła czasu wróciła na wieżę północną bazyliki św. Małgorzaty [ZDJĘCIA]

Na wieżę północną bazyliki św. Małgorzaty w Nowym Sączu wrócił odrestaurowany krzyż, a w nim została umieszczona nowa kapsuła czasu. Znalazły się w niej między innymi maseczka ochronna i podstawowe informacje o sytuacji na świecie, w tym o pandemii.

Przypomnijmy, że bazylika od lipca ubiegłego roku przechodzi kapitalny remont. Teraz prace restauracyjne koncentrują się na wieży północnej. Kilka tygodni temu z jej kopuły został zdjęty krzyż. Po otwarciu kuli znajdującej się pod nim okazało się, że została tam schowana kapsuła czasu.

Krzyż został odrestaurowany i wrócił w tym tygodniu na wieżę, a wraz nim kapsuła czasu, w której znalazły się także nowe pamiątki.

Jak powiedział Sądeczaninowi ks. dr Jerzy Jurkiewicz, proboszcz parafii św. Małgorzaty w kapsule czasu, która została ponownie umieszczona w kuli pod krzyżem znalazła się spisana informacja o aktualnej sytuacji w Polsce i na świecie i o tym, kto jest obecnie papieżem, kto biskupem, jacy księża sprawują posługę w parafii św. Małgorzaty. Dokument zawiera także informacje o zakresie trwającego jeszcze remontu bazyliki, a także o pandemii, w której ciągle się znajdujemy.

- Do kapsuły włożyliśmy między innymi maseczkę, będącą symbolem pandemii COVID-19 - mówi kustosz sądeckiej bazyliki. - Trafiły tam także kopie dokumentów, które znaleźliśmy w poprzedniej kapsule, stare monety, ale też aktualne, będące w obiegu, jak również pamiątkowe medale wybite w ubiegłym roku na stulecie urodzin Ojca Świętego Jana Pawła II.

Wszystkie dokumenty zostały zrolowane i włożone do szklanej tuby, która została szczelnie zamknięta, a miejsce zamknięcia pokryte woskiem. Szklana tuba została następnie umieszczona w większej tubie ze stali nierdzewnej, zamknięta i również zabezpieczona woskiem.

Do kuli trafiły też czasopisma parafialne.

W przyszłym tygodniu specjaliści mają już ściągnąć część rusztowań, pod którymi skrywa się wieża północna. Zostanie odsłonięta górna jej część. Już odnowiona.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. arch. parafia św. Małgorzaty w Nowym Sączu.

Nowy Sącz: kapsuła czasu wróciła na wieżę północną bazyliki św. Małgorzaty
Na wieżę północną bazyliki św. Małgorzaty w Nowym Sączu wrócił odrestaurowany krzyż, a w nim została umieszczona nowa kapsuła czasu. Znalazły się w niej między innymi maseczka ochronna i podstawowe informacje o sytuacji na świecie, w tym o pandemii.


Dziękujemy za przesłanie błędu