Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 20 maja. Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny
08/03/2024 - 21:35

Są świetne. Jeżdżą ostrożnie i przewidywalnie. Kobieta za kółkiem autobusu MPK

Ósmy marca – Dzień Kobiet, ale dla nich nie ma taryfy ulgowej. Widzicie je codziennie za kółkiem wielu autobusów MPK jeżdżących po Nowym Sączu. Zawsze uśmiechnięte do pasażerów korzystających z miejskiej komunikacji i życzliwe. Kobieta kierowca, prowadząca miejski autobus to żadne nowum w Nowym Sączu. Panie - kierowcy pracują w sądeckim MPK od dobrych kilku lat.

Jakimi są kierowcami?

Czytaj także: Kiedyś w Nowym Sączu były wszędzie. Teraz znikają jeden po drugim, jak kamfora

To muszą już ocenić pasażerowie, którzy codziennie korzystają z miejskiej komunikacji w Nowym Sączu. Obecnie w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym jako kierowca autobusu pracuje 26 pan.

Z okazji dzisiejszego święta 49 pań zatrudnionych w MPK otrzymało od kierownictwa spółki życzenia i symboliczny upominek. Obecny prezes spółki MPK Jerzy Leszczyński z całym przekonaniem mówi, że pierwsze panie zaczęły pracować jako kółkiem miejskich autobusów przynajmniej kilkanaście lat temu.

- Tyle pracuje u nas jako kierowca autobusu pani Dorota – powiedział „Sądeczaninowi” prezes Leszczyński. – Jest pierwszą kobietą, która usiadła za kółko autobusu. Potem do firmy przychodziły następne panie, które decydowały się na to, by pracować razem z kolegami – kierowcami w tym zawodzie. Najwięcej pań przyszło do firmy już za mojej kadencji.

Jest ich 26 – dzielnych kobiet

Obecnie w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym w Nowym Sączu zatrudnionych jest ponad 100 kierowców autobusów. W tej licznie jest 26 pań. Najmłodsze z nich to panie – kierowcy przed 30. rokiem życia Obecnie MPK ma pełny stan kierowców.

Czytaj także: Karkołomne wyzwanie przed tym szpitalem. Najpierw musi być pod górkę, by było lepiej [WIZUALIZACJA, ZDJĘCIA]

- Ale zawsze zapraszamy chętnych do pracy do firmy – dodaje prezes Leszczyński. – Mamy złożonych kilka podań.

Dla wielu taka praca była marzeniem

Dla wielu pań – kierowców autobusów, oprócz względów finansowych, wykonywanie tego zawodu, który dawniej był zawodem typowo męskim, jest pasją.

- Jedna z pan – kierowców powiedziała mi wprost, że prowadzenie autobusu było jej marzeniem, które się spełniło – mówi szef spółki MPK. – Inna pani, która wozi autobusem pasażerów po mieście wykonuje ten zawód ze względów ekonomicznych.

Czytaj także: Przez lata dbał o bezpieczeństwo sądeczan. Teraz pełni tę misję w Rzeszowie

Jeżdżą inaczej, co nie znaczy, że gorzej od mężczyzn

Zapytaliśmy szefa spółki MPK jakimi kierowcami, według niego są kobiety?

- Według mnie kobiety są dobrymi kierowcami – dzieli się swoja opinią prezes Leszczyński. – Jeżdżą ostrożnie, bardziej przewidywalnie. Dzisiaj – trzeba to sobie powiedzieć – z kulturą wśród niektórych pasażerów bywa różnie. Kiedy kierownicę autobusu dzierży kobieta, sytuacja jest inna. Co niektórzy się miarkują. Pani - kierowca niejednokrotnie rozładowuje napiętą sytuację. Potrafi ją zgasić w zarodku.

Obecnie kobiety stanowią w spółce MPK 17 proc. zespołu kierowców MPK.

- Panie kierujące autobusami MPK jeżdżą inaczej od swoich kolegów – kierowców – dodaje szef spółki MPK. – Inaczej to nie znaczy gorzej. Jestem z ich pracy bardzo zadowolony.

Przypomnijmy, że w konkursie organizowanym w 2018 roku na najlepszego kierowcę MPK w Nowy Sączu zwyciężyła pani Edyta.

([email protected], fot. MPK w Nowym Sączu, TK), © Materiał chroniony prawem autorskim.Dziękujemy za przesłanie błędu