Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 9 maja. Imieniny: Grzegorza, Karoliny, Karola
17/02/2021 - 17:20

Są pieniądze na wymianę pieców w Kamionce Wielkiej. Kto je dostanie?

Władze Kamionki Wielkiej ogłosiły właśnie nabór wniosków o dotację na wymianę pieców. Kto i o jakie pieniądze może się starać w ramach projektu?

Są pieniądze na wymianę pieców w Kamionce Wielkiej. Kto je dostanie?

Zobacz też: Kamionka Wielka: szykuje się rewolucja na stanowisku szefa rady

Zacznijmy od przypomnienia – gdy kilka lat temu, dokładnie zimą 2017 roku Krakowski Alarm Smogowy zaczął przeprowadzać systematyczne pomiary jakości powietrza w kolejnych sołectwach pyłomierz w takiej Jamnicy pokazywał ok. 688 cząsteczek PM 10 na metr sześcienny przy normie do 50… Przy niemal 14-krotnym przekroczeniu dopuszczalnych stężeń przebywanie na zewnątrz jest po prostu niebezpieczne. Dla części społeczności był to prawdziwy, zimny prysznic, bo wskazania przekroczyły wtedy wyniki zarejestrowane nawet w słynącym w całej Polsce „smogowym” Nowym Sączu.

Oczywistym się stało, że trzeba jak najszybciej zacząć wymieniać stare piece wysokoemisyjne na ekologiczne. Tyle tylko, że przecież nie każdego mieszkańca gminy stać na dźwignięcie takiej inwestycji z własnych środków. Samorząd bardzo szybko zaczął zabezpieczać w swoich kolejnych budżetach środki na dotacje celowe w tym zakresie. Nie inaczej jest w tym roku.

Gmina właśnie ogłosiła kolejny nabór. Teraz garść najistotniejszych informacji dla beneficjentów. Dotacja przeznaczona jest na wymianę systemu ogrzewania opartego na paliwie stałym na kocioł gazowy lub kocioł pelletowy lub kocioł zgazowujący drewno w budynku mieszkalnym położonym na terenie Gminy Kamionka Wielka.

Zobacz też: Tu powietrze dziś zabija! 14-krotnie przekroczone normy PM 10!

O dotację mogą się starać tylko osoby prywatne, które są prawnym użytkownikiem lokalu (wynikającym z prawa własności, współwłasności, użytkowania wieczystego), zlokalizowanego na terenie Gminy Kamionka Wielka, oddanym do użytkowania, oznaczonym numerem porządkowym, w którym funkcjonuje stary, nie ekologiczny kocioł na paliwo stałe.

Osoba taka musi też poddać utylizacji dotychczas użytkowany wysokoemisyjny kocioł i wykorzystywać urządzenie objęte dotacją jako główne źródło ciepła w budynku.

Wnioski o udzielnie dotacji wraz z załącznikami można składać w nieprzekraczalnym terminie od 1 do 12 marca na dzienniku podawczym Urzędu Gminy w Kamionce Wielkiej pokój nr 6 w godzinach jego pracy a co najważniejsze kocioł musi być wymieniony a dotacja rozliczona do 20 listopada 2021. Umowy gmina będzie zawierać z beneficjentami od 19 marca.

A teraz najważniejsze, czyli maksymalna wysokość dotacji. Otóż zgodnie z przyjętym przez radę regulaminem wysokość dotacji uzależniona jest o rodzaju kotła, który chce zakupić wnioskodawca. I tak w przypadku kotła gazowego wynosi ona 3 500 zł brutto do zakupu i montażu urządzenia grzewczego wraz z niezbędną armaturą i osprzętem. W przypadku kotła na pellet drzewny – do 3 500 zł brutto, w przypadku kotła zagazowującego drewno – 4 000 zł brutto.

Co bardzo ważne – ilość wniosków, które może przyjąć gmina jest ograniczona. Szczegółowe informacje wraz z wykazem niezbędnych dokumentów do załączenia i drukami znaleźć można na stronie internetowej gminy. (e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2020