Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 18 czerwca. Imieniny: Elżbiety, Marka, Pauli
07/06/2024 - 16:20

Są najlepsi w całym regionie! Poznaliśmy wyniki rankingu Oceny Aktywności Gmin [ZDJĘCIA]

I wszystko jasne! Wiemy już, które samorządy subregionu Sądeckiego radziły sobie najlepiej w poprzednim roku. Rozstrzygnięcia poznaliśmy podczas uroczystej gali rankingu “Oceny Aktywności Gmin”. Nie brakowało podsumowań i ciekawych rozmów. Znamy liderów naszego regionu!

Kolejna edycja rankingu “Oceny Aktywności Gmin”

Gala rankingu Oceny Aktywności Gmin na stałe wpisała się w harmonogram wydarzeń na Sądecczyźnie. W tym roku odbywała się już 16 raz. Wszystko działo się w restauracji “Stacja Wola” w Woli Kurowskiej. To miejsce, z którego możemy podziwiać piękny krajobraz całego naszego regionu.

Oczywiście, jak co roku, pojawili się samorządowcy z całego subregionu Sądeckiego. Nie brakowało też sołtysów, przedstawicieli służb mundurowych, instytucji lokalnych i organizacji pozarządowych. Patronat honorowy nad rankingiem objęli: prezydent Nowego Sącza - Ludomir Handzel, starosta nowosądecki - Tadeusz Zaremba, starosta limanowski - Mieczysław Uryga oraz starosta gorlicki - Mieczysław Waląg.

Czym jest ranking “Oceny Aktywności Gmin”

Ranking bada kondycję 39 jednostek z powiatu nowosądeckiego (wraz z Nowym Sączem), limanowskiego i gorlickiego. Inicjatorem całego przedsięwzięcia jest Fundacja Sądecka, która w 2008 roku zwróciła się do ówczesnego Instytutu Ekonomicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu z propozycją przeprowadzenia analiz zmierzających do wyłonienia grupy liderów aktywności wśród sądeckich gmin. Dane liczbowe, niezbędne do badań, uzyskiwane są dzięki współpracy z Regionalną Izbą Obrachunkową w Krakowie.

Wyniki są efektem pracy zespołu badaczy dr Marka Reichela z Wydziału Nauk Ekonomicznych Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, kierowanego przez prof. dr. hab. Tadeusza Kudłacza. Na ranking składa się pięć kategorii oraz uogólniona ocena końcowa, która jest sumą wszystkich wyników z poprzednich modułów. To właśnie na jej podstawie wybierane są samorządy, które poradziły sobie najlepiej.

Galę poprowadzili Mariola Pater i Przemysław Bawołek. Wszystko uświetniły występy muzyczne. Publiczności zaprezentowała się Ewelina Boczarska oraz duet akordeonowy Adrian Grybel i Kacper Król. To laureaci VIII edycji konkursu „Sądeckie Młode Talenty”.

Nie brakowało bardzo ciekawych rozmów z samorządowcami przeprowadzonych przez Zygmunta Berdychowskiego - pomysłodawcą rankingu. O szczegółach każdej z nich piszemy w osobnych publikacjach TUTAJ.

- Cieszę się, że tak licznie się spotykamy. To ogromna satysfakcja, że po tylu latach publikacja rankingu Akademii Nauk Stosowanych jest rzeczywistym świętem samorządowców z powiatu nowosądeckiego, gorlickiego i limanowskiego - powiedział na początku gali Zygmunt Berdychowski. - To dla mnie duży zaszczyt, że wspólnie z Akademią Nauk Stosowanych możemy ten ranking pokazywać - dodawał.

Wyniki tegorocznego rankingu “Oceny Aktywności Gmin”

Pierwszą kategorią jest „generowanie dochodów”. Dowiadujemy się z niej m.in. jakie są dochody własne gminy w przeliczeniu na każdego mieszkańca lub jaka jest wysokość wpływu z podatków i opłat lokalnych per capita. Czynniki brane pod uwagę przytoczyła mgr Judyta Witowska z Wydziału Nauk Ekonomicznych ANS. Wyniki:

 • 1. Chełmiec
 • 2. Piwniczna-Zdrój
 • 3. Łososina Dolna

Druga kategoria to “pozainwestycyjna działalność gospodarcza. Ważne są tutaj podmioty gospodarcze działające w gminie, wpływy z CIT oraz wydatki na promocję. Wszystko przytoczyła dr Monika Danielska Wyniki:

 • 1. Laskowa
 • 2. Miasto Limanowa
 • 3. Nowy Sącz

W trzeciej kategorii poznaliśmy “aktywność inwestycyjną gmin”. Na jej obliczenie składa się aż osiem wskaźników, które głównie oscylują wokół wydatków majątkowych. Mieszkańcy mogą się dowiedzieć m.in. ile wynoszą wydatki majątkowe na głowę każdego mieszkańca, ile gmina wydaje na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska. Analizowane czynniki przybliżył dr Marek Jasiński. Wyniki:

 • 1. Bobowa
 • 2. Moszczenica
 • 3. Miasto Grybów

Czwartą kategorią były “efekty polityki społecznej”. W tym module możemy dowiedzieć się m.in. jaka jest stopa bezrobocia w danej jednostce, ile działa tam organizacji pozarządowych w przeliczeniu na 1000 mieszkańców czy też ilu uczniów przypada na jeden szkolny komputer z dostępem do internetu. Wszystko przybliżyła dr Aleksandra Jasińska. Wyniki:

 • 1. Nowy Sącz
 • 2. Miasto Gorlice
 • 3. Kamionka Wielka

Ostatnia kategoria to “dynamika”. Wskazuje zmiany, jakie zaszły w konkretnej gminie na przestrzeni lat. Całość omówił dr Marek Reichel, prorektor ANS. Wyniki:

 • 1. Bobowa
 • 2. Miasto Limanowa
 • 3. Gmina Limanowa oraz Piwniczna-Zdrój

Emocje sięgnęły zenitu przed ogłoszeniem oceny końcowej. Było to podsumowanie wszystkich modułów. Szczegóły przedstawił publiczności dr Marek Reichel.

Wyniki końcowe:

 • 1. Miasto Limanowa
 • 2. Bobowa
 • 3. Tymbark

Na koniec wręczone zostały również specjalne dyplomy za długoletnią pracę na rzecz samorządu dla byłego starosty Marka Kwiatkowskiego, wójta gminy Łącko - Jana Dziedziny, wieloletniego samorządowca - Leszka Zegzdy oraz wieloletniego sołtysa i radnego gminy Gródek nad Dunajcem - Jana Winiarskiego. Cała gala kolejny raz okazała się dużym sukcesem. ([email protected], fot.: MP, IM, RG, JM)

Gala rankingu Oceny Aktywności Gmin
Podczas uroczystej gali rankingu Oceny Aktywności Gmin poznaliśmy liderów subregionu sądeckiego. W wydarzeniu uczestniczyło wielu samorządowców i gości z całego regionu. Nie brakowało również ciekawych rozmów i akcentów muzycznych.


Dziękujemy za przesłanie błędu