Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 11 sierpnia. Imieniny: Luizy, Włodzmierza, Zuzanny
11/03/2020 - 12:05

Rząd ogłosił: szkoły zamknięte, rodzice dostaną zasiłki za opiekę nad dziećmi

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił: od jutra koniec z nauką we wszystkich placówkach oświatowych na terenie całej Polski. Rozporządzenie obejmuje również placówki niepubliczne. A co z opieką nad dziećmi?

Wszystkie placówki edukacyjne: szkoły, przedszkola, żłobki i uczelnie wyższe będą zamknięte dla celów edukacyjnych już od jutra, czyli od 12 marca aż do 25 marca. W czwartek i piątek nauczyciele nie będą już prowadzić zajęć a tylko sprawować opiekę nad dziećmi aż będą mogli ją przejąć rodzice. Od poniedziałku 16 marca nauczycieli będzie obowiązywać tzw. gotowość zawodowa, za którą otrzymają sto procent wynagrodzenia - placówki będą całkowicie zamknięte. Premier apeluje by rodzicie dzieci starszych - licealistów już od jutra nie posyłali ich do szkół.

czytaj też Przez wirusa zamkną szkoły, przedszkola. Czy ZUS zapłaci za opiekę nad dziećmi?

Informacja dla rodziców – rodzicom dzieci do ósmego roku życia, którzy będą się nimi zajmować osobiście do 25 marca przysługiwać będzie za czas nieobecności w pracy zasiłek opiekuńczy. Rodzice dzieci powyżej ósmego roku życia otrzymają wynagrodzenie z tytułu zasiłku chorobowego. Rząd apeluje do wszystkich pracodawców o wyrozumiałość, wspieranie rodziców i umożliwienie wszędzie tam, gdzie to możliwe pracy zdalnej.

Cz Kwarantanna z powodu koronawirusa. Dadzą nam L4? Czy nam zapłacą?

Dzieci nie powinny być przekazywane pod opiekę dziadkom. Wręcz przeciwnie – seniorów, jako osoby z grupy z największego ryzyka - powinno się też izolować. Dlatego zamknięte też będą domy i centra seniorów – za wdrożenie tej procedury odpowiedzialni będą wojewodowie.

Dzieci nie muszą odrabiać opuszczonych dni, a na dziś nie ma żadnych przesłanek, by mówić o jakimkolwiek przesunięciu terminów matur. Dzieci i młodzież, które nie będą chodzić do szkół nie powinny tego okresu traktować jako ferii i okazji do wspólnego spędzania czasu. Kontakt z osobami trzecimi należy w tym czasie ograniczyć do minimum i potraktować wszystkie wdrażane procedury jako kwarantannę.

Msze nie zostaną odwołane, kościoły wszystkich wyznań pozostaną otwarte. Zwiększona zostanie nawet częstotliwość odprawiania mszy - po to, by wierni nie stali w ścisku i mogli zachować między sobą odległość co najmniej metra - mówił minister zdrowia, Łukasz Szumowski.

czytaj też Chiński wirus w podróży. Czy trzeba się bać autobusów i pociągów do Krakowa?

Zamknięte będą też muzea oraz kina, filharmonie i teatry i zawieszona będzie działalność szkół artystycznych. Pełny zapis konferencji Kancelarii Premiera w materiale filmowym. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez SYGNAŁ

ES [email protected]Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)