Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 14 kwietnia. Imieniny: Bernarda, Martyny, Waleriana
12/12/2018 - 12:55

Rytro: zamek zafundował niespodzianki. Co z odbudową baszty?

Na ostatniej sesji gminy Rytro przy okazji dyskusji o zadłużeniu gminy skarbnik wspomniała też o wydatkach związanych z remontem zamku w Rytrze. Okazało się, że z przyczyn niezależnych od wykonawcy prace się przedłużą. Do kiedy?

Choć termin ukończenia prac przy częściowej odbudowie zamku wyznaczono na koniec października 2018, to okazało się, że już w trakcie realizacji przedsięwzięcia zamek „zafundował” kilka niespodzianek. Owe niespodzianki były na tyle istotne, że wymagały korekty w projekcie. Takie było dictum Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. - Oczywiście wszystkie wymagały zatwierdzenia przez konserwatora – podkreślała skarbnik na sesji.

Zobacz też: Rytro: Odbudowa zamku ruszyła pełną parą! [WIDEO]

Ponadprogramowe formalności już udało się zamknąć, ale w ich konsekwencji prace przedłużą się do końca lutego 2019 roku, co wiąże się z koniecznością opłacenia części wykonanych prac z przyszłorocznego budżetu gminy. 

Przy okazji przypomnijmy co zmieni się na Górze Zamkowej po zakończeniu remontu.

Zobacz też: Rytro: z głupoty i kamera na ruinach baszty nikogo nie wyleczy. Dlaczego?

Cały dziedziniec jest już niemal odtworzony i obniżony do pierwotnego poziomu, ale żeby turyści nadal mogli cieszyć oczy panoramą okolicy na części murów powstaje ogrodzona barierkami ścieżka spacerowa. Do ścieżki dobudowane będzie odpowiednie podejście.

Ten etap rekonstrukcji największego zabytku w okolicy pochłonie 1,8 mln złotych z czego lwia część pochodzi ze środków unijnych. W planach jest też rekonstrukcja bramy wjazdowej i mostu zwodzonego oraz zorganizowanie tarasu widokowego na wieży.

Dlaczego termin zakończenia prac na baszcie jest tak istotny? Bo to najważniejsza atrakcja gminy Rytro, w której cała rzesza mieszkańców żyje właśnie z turystyki. A z racji prowadzonych prac obiekt był wyłączony ze zwiedzania.

ES [email protected] Fot.; archiwum sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu