Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 27 września. Imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego
26/02/2021 - 12:50

Rytro walczy o kolejne trzy miliony na nowe przedszkole

Budowa nowego, autonomicznego przedszkola w Rytrze jest już przesądzona. Teraz waży się sposób jego finansowania. Samorząd już zdobył 1,5 miliona złotych dofinansowania zewnętrznego a teraz czeka na rozstrzygnięcie w sprawie pozyskania kolejnych 3 milionów. Ale wójt Jan Kotarba zastrzega – na tym gmina nie ma zamiaru poprzestać.

Rytro walczy o kolejne trzy miliony na nowe przedszkole

Już pod koniec zeszłego roku okazało się, że Rytro otrzymało 1,5 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Tyle, że przedszkole może kosztować nawet 6 mln. Radni opozycyjny wytknęli to wójtowi w czasie głosowania na budżetem Rytra na 2021 rok. Część nawet właśnie dlatego wstrzymało się od głosu – budżet uchwalony został wynikiem osiem do siedmiu.

Okazuje się jednak, że wójt Jan Kotarba nie ma zamiaru spocząć na laurach – gmina w ramach naboru uzupełniającego w ramach RFIL złożyła wniosek o przyznanie kolejnych środków.

Zobacz też: Budżet Rytra na 2021 rok: opozycja wstrzymała się do głosu

- Dokładnie złożyliśmy wniosek o 3 miliony – informuje samorządowiec. – Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie będziemy mieli w ten sposób łącznie cztery i pół miliona złotych. Ale na pewno będziemy próbowali skorzystać z każdego innego źródła dofinansowania, które będzie możliwe choćby na windę czy inne urządzenia potrzebne dla osób niepełnosprawnych – zapowiada.

Szanse na powodzenie są ogromne, bo wniosek śmiało można nazwać wnioskiem komplementarnym, czyli taki, które jednocześnie rozwiązuje kilka najważniejszych dla gminy potrzeb.

Dzięki budowie nowej siedziby przedszkola wszystkich uczniów korzystających dziś jeszcze z budynku gimnazjum będzie można przenieść do Szkoły Podstawowej. A do zwolnionego w ten sposób budynku wszystkich urzędników z Urzędu Gminy. Obecna siedziba magistratu nadaje się bowiem jedynie do wyburzenia ze względu na opłakany stan techniczny.

Budowa przedszkola jest tym samym kluczową inwestycją tej kadencji. Nie dziwi zatem fakt, że samorząd, którego nie stać na samodzielne sfinansowanie przedsięwzięcia i który bardzo niechętnie patrzy na zaciąganie kredytów robi wszystko, by pozyskać na ten cel środki z zewnątrz. ([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu