Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 28 lutego. Imieniny: Ludomira, Makarego, Wiliany
21/06/2021 - 12:10

Rytro: taki piękny zamek a tonie w ciemnościach. Szkoda

Zamek w Rytrze to bez wątpienia największa atrakcja turystyczna w Rytrze. Dlaczego wieczorem tonie w ciemnościach? Bo choć gmina ma w planach montaż oświetlenia, to na razie samorządu po prostu na nie stać.

Rytro: taki piękny zamek a tonie w ciemnościach. Szkoda

Dosłownie dwa lata temu zamek, lub jak mówi część osób – baszta - w Rytrze przeszedł częściową rekonstrukcję. Niebezpieczne gruzowisko zmieniło się w ciekawy obiekt do zwiedzania oferujący – bezpiecznie za sprawą zamontowanych po latach zabezpieczeń – niepowtarzalne widoki na Dolinę Popradu. Przedsięwzięcie pochłonęło około 2,5 miliona złotych. Poprzedni wójt Rytra Władysław Wnętrzak wspominał o utworzeniu ekspozycji w samej baszcie i umożliwieniu wejścia na sam szczyt baszty. W planach jest też odtworzenie starej bramy wjazdowej.

Ale już dziś miejsce to przyciąga nieustannie setki turystów. Nie tylko przyjezdnych, ale i miejscowych, dla których zamek jest puntem docelowym rodzinnych spacerów. Tyle, że nie tak dawno okazało się, że nie ma tu nawet tablic informacyjnych a w godzinach wieczornych miejsce to tonie w ciemnościach. Aż się prosi zapytać wójta: czy nie można zamku w jakiś ciekawy sposób oświetlić? Konstrukcja stoi 463 metry nad poziomem morza, góruje nad okolicą. Powinna być widoczna z daleka o każdej porze. Inna rzecz, że dni są dłuższe i wiele osób z przyjemnością zajrzałoby tu wieczorem.

Wczoraj przejeżdżaliśmy przez Rytro przed godziną 22. Z daleka było widać świetlne litery tworzące słynny napis SŁONECZNY STOK, a zamek tonął w ciemnościach.

Wójt Jan Kotarba doskonale zdaje sobie sprawę z przytoczonych przez nas argumentów. Kilka lat temu na zamku stało nawet kilka lamp, ale ktoś zniszczył je tak, że do niczego się już nie nadają. Teraz gmina ma nawet w planach zrobienie nowego oświetlenia. Tyle, że przedsięwzięcie to będzie swoje kosztować. Na tyle dużo, że na pewno samorząd nie zrealizuje go w tym roku.

– Chcemy zamek odświetlić od dołu, bo w ten sposób najlepiej go wyeksponujemy. Ale to wymaga uzgodnień z konserwatorem zabytków a przede wszystkim zupełnie nowego projektu – zaznacza Kotarba.

A co z tablicą informacyjną na temat zabytku? Jak informuje wójt tablica jest już zamówiona i będzie zamontowana już w najbliższym czasie. ([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info ES)Dziękujemy za przesłanie błędu