Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
26/02/2012 - 15:13

Rytro: „Przystanki czasu” przybliżą nie tylko lokalną historię

Gmina Rytro zrealizuje w tym roku ciekawy projekt ph. „Przystanki czasu”. Na ten cel otrzymała z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (LEADER) ponad 24 tysiące złotych.

Projekt „Przystanki czasu” może stać się atrakcją Sądecczyzny, dzięki zdobytym funduszom. Wartość zadania opiewa na ponad 35 tysięcy złotych. Brakującą kwotę dołoży gmina. Pomysł sprowadza się do wytyczenia turystycznego szlaku historycznego. Projekt złożony do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (LEADER) za pośrednictwem Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Perły Beskidu Sądeckiego zakłada wybudowanie 12 „przystanków czasu”, które będą odwoływać się do wybranych, najważniejszych wydarzeń z historii Polski, a także gminy Rytro.

Przystanki będą tworzyć lokalny, blisko 1,5 kilometrowy szlak historyczny wiodący z centrum gminy na wzgórze, na którym znajdują się ruiny zamku (XIII wiek), które od kilku już lat, staraniem władz gminnych są restaurowane. Warto wspomnieć, że pierwsze wzmianki historyczne z 1312 r. zamieszczone w Kronikach Długosza mówią o przywileju króla Władysława Łokietka nadanym starosądeckim Klaryskom do pobierania cła na szlaku kupieckim wodnym i lądowym. Niektóre źródła historyczne mówią również o Rytrze, jako o straży obronnej na granicy Królestwa Polskiego. Położenie zamku na wzgórzu przyciąga turystów i zachęca ich do wejścia na dziedziniec zamkowy, skąd rozciąga się wspaniały widok na przełom Popradu oraz Dolinę Roztoki Ryterskiej.

- „Przystanki czasu” chcemy tak ustawić, aby wchodząc na wzgórze zamkowe mijać kolejne ważne daty historyczne, od najnowszych dziejów do czasów najdawniejszych – mówi Władysław Wnętrzak, wójt gminy Rytro.

Wśród przystanków, które utworzą wspomniany szlak znajdą się poświecone m.in. pontyfikatowi Jana Pawła II, integracji Polski z Unią Europejską, okresowi, gdy rodziła się „Solidarność” i zmianom, jakie później zaszły w naszym kraju, wojnom światowym, odzyskaniu przez Polskę niepodległości, rozbiorom, potopowi szwedzkiemu i Bitwie pod Grunwaldem. Punktem docelowym jest góra zamkowa i "przystanek czasu" związany z rokiem 966, czyli chrztem Polski i początkami państwa.

- Przy ważnych dla ojczyzny datach zostaną odnotowane również historyczne fakty związane z ziemią ryterską – dodaje gospodarz gminy.

Każdy "przystanek czasu" zostanie wykonany z naturalnych materiałów – kamienia i drewna, pozyskanych w najbliższej okolicy. Przy nich pojawią się też tablice informacyjne, ławki i dekoracyjna zieleń. „Przystanki czasu” mają być elementem promującym gminę. Turyści, wędrujący na wzgórze zamkowe będą mogli również przy nich odpocząć. Trasa ma być gotowa jeszcze przed Dniami Rytra, które odbywają się w sierpniu.

(MIGA)

Fot. (MIGA)

Ostatni „przystanek czasu” znajdzie się na wzgórzu zamkowym w Rytrze.







Dziękujemy za przesłanie błędu