Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 17 kwietnia. Imieniny: Anicety, Klary, Rudolfina
06/09/2018 - 14:05

Rytro: przez wandali mieszkańcy nie dowiedzą się jak głosować

Dlaczego gmina Rytro nie wywiązuje się z obowiązku poinformowania mieszkańców, jakie są granice okręgów wyborczych i ilu radnych zasiądzie w radzie po wyborach samorządowych 2018? Informacje te 4 września znaleźć można było jedynie na jednej tablicy informacyjnej obok Urzędu Gminy. Wójt przekonuje, że formalności stało się zadość a obwieszczenia zostały najprawdopodobniej zerwane przez wandali.

- W Rytrze są informacje tylko przy Urzędzie Gminy, a powinny być wedle rozporządzenia na około kilkunastu tablicach. Proszę o interwencję i zrobienie artykułu na ten temat. W załączeniu zdjęcia czterech przykładowych tablic, na których wiszą jedynie ogłoszenia typu : karaoke, klepsydry, kury nioski i inne.... Kardynalne zaniedbania ze strony Urzędu Gminy, przecież to nie tajemnica. I nikt, nigdy nie zrywał, gdyż takich info nie było – zaalarmował naszą redakcję mieszkaniec gminy.

W ślad za jego sygnałem skontaktowaliśmy się w pierwszej kolejności z Marią Ziebą, dyrektorem sądeckiej delegatury państwowej komisji Wyborczej, która wyjaśniła, że wspomniane przez Czytelnika obwieszczenia – zgodnie z tegorocznym kalendarzem wyborczym - powinny wisieć w każdej gminie, mieście od 27 sierpnia.

Zobacz też: Wyładowali swoją agresję na kiosku, tablicach i koszu. Co im za to grozi?

Sprawa jest tym ważniejsza, że w ślad za zmianami w ordynacji wyborczej w części samorządów okręgi zmieniły swoje granice podobnie jak zmieniła się ilość mandatów. W gminie Rytro stosowną uchwałę w tej sprawie podjęto już w marcu. Szczegóły w tabeli poniżej.

Zobacz też: Rytro: Wybory samorządowe 2018. Który z radnych jest najlepszy?

Kiedy te informacje znajdą się na tablicach informacyjnych obsługiwanych przez samorząd? Wójt Władysław Wnętrzak ręczy, że obwieszczenia zostały rozwieszone zgodnie z wymogami - sekretarz gminy zrobił nawet odpowiednią dokumentację zdjęciową. Dlaczego już ich nie ma? Ktoś je pewnie zerwał z głupoty albo z wygodnictwa, bo chętnych do kandydowania do rady nie brakuje. Przy okazji wójt przypomina, że tablic administrowanych przez gminę dziś stoi dziesięć, bo dwie zostały całkowicie zdewastowane. Od jutra wszystko powinno być już po staremu - bo samorząd zlecił zrobienie kolejnych dwóch nowych tablic, które zostaną ustawione w miejsce zniszczonych. 

ES [email protected] Fot.: CzytelnikDziękujemy za przesłanie błędu