Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 28 października. Imieniny: Narcyza, Serafina, Wioletty
17/03/2020 - 19:45

Rytro: podwyżka czy koronawirus? Coś wykurzyło radnych z sesji

25 złotych za śmieci segregowane – tyle wynosi nowa stawka za odbiór odpadów komunalnych w gminie Rytro. Uchwała w tej sprawie została podjęta, choć spora część radnych na poniedziałkowej sesji się nie stawiła, zasłaniając się zagrożeniem koronawirusem.

Rytro: podwyżka czy koronawirus? Co wykurzyło radnych z sesji

Zobacz też: Rytro i koronawirus: wyjątkowa pomoc dla samotnych seniorów

Rada w gminie Rytro liczy 15 radnych i by jej decyzje były wiążące, musi w sesji uczestniczyć bezwzględna większość, czyli 8 radnych. I tylu właśnie stawiło się na poniedziałkowej sesji. Wszyscy, bez wyjątku, z komitetu Odpowiedzialny Samorząd, tego samego, z którego startował w ostatnich wyborach wójt Jan Kotarba. Nieobecny był tylko jeden, bo wrócił z zagranicy i w ślad za wymogami epidemiologicznymi na sesji stawić się nie miał prawa.

- Reszta radnych zlekceważyła obrady mówiąc o zagrożeniu epidemiologicznym, a jeszcze 10 minut przed sesją część z nich robiła zakupy w sklepie. Gdzie jest większe zagrożenie: w sklepie czy na sali posiedzeń? – pyta z rozgoryczeniem i nie bez ironii wójt Kotarba.

Zobacz też: Rytro: opłaty śmieciowe ostro w górę. Koniec taryfy ulgowej

– Wszyscy radni przed wejściem na sesję skorzystali ze środków dezynfekcyjnych a na samej sali byli rozmieszczeni z zachowaniem bezpiecznej odległości. I to jest odpowiedzialne zachowanie, bo samorząd musi funkcjonować, tak samo jak musi funkcjonować urząd gminy. I nie tylko wtedy, gdy jest łatwo, ale również w trudnych okolicznościach i gdy trzeba podjąć również trudne decyzje. A taką decyzją bez wątpienia była decyzja o podniesieniu opłat za śmieci.

Mogliśmy z nią zaczekać nawet do sierpnia, tylko, że wtedy cenę trzeba by było podnieść do 45 czy nawet 50 złotych i byłoby wszystkim bardzo ciężko się z tym uporać i zapłacić tak wysoką stawkę. A my, jako gmina, musimy rozliczyć się i zapłacić za wywiezienie śmieci do końca roku – zaznacza samorządowiec zaznaczając, że w innych miejscowościach radni działają na pełnych obrotach – i w pobliskiej Łabowej i w Gdyni sesje odbyły się bez zakłóceń.

I tak nowa stawka za odbiór śmieci segregowanych w gminie Rytro wynosi od osoby 25 złotych, a stawka podwyższona – za zdanie śmieci zmieszanych – ustalona została na (astronomicznym, wydawałoby się) poziomie 60 zł.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)