Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 5 sierpnia. Imieniny: Emila, Karoliny, Kary
21/04/2012 - 17:06

Rytro: Nowa hala sportowa poświęcona i otwarta

Dzisiaj (21 kwietnia) została uroczyście oddana do użytku hala sportowa przy Gimnazjum im. ks. Józefa Woźniackiego w Rytrze. Obiekt poświęcił ks. bp. Andrzej Jeż, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej.
Hala sportowa została otwarta w roku jubileuszowym dla Rytra. Przed siedmiuset laty ukazała się bowiem pierwsza wzmianka historyczna o tej miejscowości. Otwarcie obiektu zbiegło się także z jubileuszem 80-lecia ryterskiej parafii. Dzisiejszą uroczystość poprzedziła msza święta z udziałem ks. bpa Andrzeja Jeża. Na ten moment z niecierpliwością czekały nie tylko kluby sportowe, ale miejscowa młodzież i ci, którzy chętnie przyjeżdżają przez cały rok do Rytra na wypoczynek. Dla nich możliwość skorzystania z zajęć sportowych w nowym obiekcie będzie bez wątpienia dodatkową atrakcją. Zanim halę można było zobaczyć w pełnej okazałości nożyczki poszły w ruch. Wstęgę uroczyście przecinali: ks. bp Andrzej Jeż, ks. Antoni Myjak, proboszcz ryterskiej parafii, Leszek Zegzda, radny sejmiku województwa małopolskiego, Władysław Wnętrzak, wójt Rytra, Marian Dobosz, przewodniczący Rady Gminy Rytro, Teresa Niedźwiedź, dyrektor miejscowego gimnazjum. A potem hala stanęła przed zaproszonymi gośćmi, mieszkańcami gminy i młodzieżą, otworem. Wśród gości, którzy przyjechali na tą uroczystość byli: posłowie, radni sejmiku województwa małopolskiego, wójtowie i burmistrzowie gmin Sądecczyzny, wykonawcy i podwykonawcy inwestycji, duchowieństwo m.in. z okolicznych parafii. Do Rytra przyjechali włodarze z Kłodzka i Pucka - partnerskich gmin Rytra, a także samorządowcy z gmin słowackich. Zaś w hali trybuny wypełniły się niemal do ostatniego miejsca.
- Oddanie hali sportowej do użytku jest wspaniałym prezentem jubileuszowym i powodem do dumy dla maleńkiej gminy Rytro – mówił podczas uroczystości wójt Władysław Wnętrzak. – Ludzką rzeczą jest cieszyć się z sukcesów i podjętych decyzji. Nagrodzona została też cierpliwość, głównie młodego pokolenia i nauczycieli, którzy od dawna oczekiwali na taki obiekt. Warto było na niego czekać. Hala stwarza idealne warunki do uprawiania wielu dyscyplin sportowych, ale również do organizacji imprez kulturalnych, spotkań, konferencji itp.
Podczas uroczystości Marian Dobosz, przewodniczący Rady Gminy Rytro zabierając głos, w imieniu m.in. ryterskiego środowiska sportowego przypomniał, że o pomyśle budowy hali sportowej mówiło się kilkanaście lat temu. Pierwszy projekt hali powstał w 1999 roku . Był dobry, ale wówczas nie spełniał oczekiwań środowiska sportowego i mieszkańców. Wówczas zaczęto myśleć o nowym projekcie. Za takim rozwiązaniem mieszkańcy i kluby sportowe opowiedzieli się w 2007 roku.
Nowa hala została wzniesiona w ciągu 1,5 roku. Solidni wykonawcy wyprzedzili harmonogram budowy o kilka miesięcy. Na parterze znajdują się pełnowymiarowe boisko sportowe i trybuny, na których może zasiąść około 300 osób. Obiekt posiada zaplecze sportowe: cztery szatnie, magazyny, sanitariaty. Przygotowano też pomieszczenia, w których znajdą się sauna i siłownia.
- Nowa hala jest funkcjonalna i odbywać się w niej będzie wiele uroczystości i imprez okolicznościowych – mówi Marian Dobosz, przewodniczący Rady Gminy Rytro. – Korzystać z niej będą mieszkańcy. Ten obiekt, z pewnością wzbogaci ofertę turystyczno-sportową gminy Rytro.
- Dwa lata temu byłem jednym z tych, którzy wbijali symboliczną łopatę pod budowę tego obiektu – mówił Leszek Zegzda, radny sejmiku województwa małopolskiego. – Ta sala, jak inne, które powstały w tym okresie są znakiem przemian, które dokonały się w gminach, nie tylko w Małopolsce. Dokonały się dzięki środkom europejskim. Niezwykłą rzeczą jest, że w tak małych gminach, jak Rytro powstają tak piękne obiekty sportowe.
Każdy, kto dzisiaj znalazł czas i wybrał się na otwarcie tego obiektu mógł zobaczyć przygotowane specjalnie na tę okazję pokazy sportowe, a także występy artystyczne. Te pierwsze zapoczątkowała inscenizacja odwołująca się do historii igrzysk. Znicz olimpijski zapalił Antoni Szczepanik, brązowy medalista Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych w narciarstwie alpejskim. Towarzyszyły mu: siatkarka Kamila Tomasiak i narciarka biegowa Joanna Poczkajska. Obie z UKS „Ryter” . W imieniu wszystkich ryterskich sportowców przyrzeczenie złożyła siatkarka Aleksandra Machałowska z miejscowej sekcji wspomnianego klubu. Później już rozpoczęły się pokazy sportowe, w których wzięli udział: grupa karateków stylu Shorin-Ryu (sekcja działa od ub. r.), grupa piłkarzy, a także sportowcy z sekcji: piłki siatkowej, narciarstwa biegowego, akrobatycznej i ryterscy maratończycy. W części artystycznej wystąpił Zespół Show Dance z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 6 z Krakowa. Grała Kapela „Szumiąca Woda” z Rytra pod kierownictwem Piotra Kuliga. Pięknie prezentowały się „Małe Rytrzoki” z Szkoły Podstawowej. Grupę dziecięcą prowadzą: Czesława Ryżak i Renata Dudczak. Były podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do tego, że ten obiekt został dzisiaj uroczyście otwarty.
Generalnym wykonawcą inwestycji była firma ABM Solid S.A. z Tarnowa, a podwykonawcą – Firma Budowlano-Remontowa Tadeusza Pióro z Łabowej, która m.in. stawiała mury. Całkowity koszt inwestycji opiewał na 7,6 mln złotych. Rytro otrzymało na to zadanie około 3 mln zł unijnego dofinansowania z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Gmina dołożyła do inwestycji 4,5 mln złotych. Projekt hali wykonali projektanci Teresa i Jan Okowińscy z Nowego Sącza.
W nowej hali odbył się mecz piłki siatkowej. Na parkiecie zmierzyły się zespoły: Tauron MKS Dąbrowa Górnicza i Armatura Eliteski AZS UEK Kraków
Czytaj też:
Hala sportowa w Rytrze prezentem na tegoroczną gwiazdkę
Hala sportowa w Rytrze będzie gotowa wcześniej niż planowano
Hala sportowa w Rytrze błyskawicznie rośnie w oczach
http://archiwum.sadeczanin.info/aktualnosci-gospodarka/art/30014
(MIGA)
Fot. (MIGA)Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)