Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 21 października. Imieniny: Celiny, Hilarego, Janusza
23/09/2013 - 00:04

Rytro: Mieszkańcy zdecydowali, co dalej z wójtem

„Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Władysława Wnętrzaka wójta Gminy Rytro przed upływem kadencji?” - to dylemat, przed jakim w niedzielę 22 września stanęli mieszkańcy Gminy Rytro. Przypomnijmy, referendum zostanie uznane za ważne, jeżeli udział weźmie w nim nie mniej niż 3/5 z liczby osób, które w 2010 roku wybrały wójta. Może on zostać odwołany, gdy spośród ważnych głosów więcej będzie za odwołaniem niż tych przeciw. Do odwołania wójta mieszkańcom potrzebnych było 1139 osób. Na razie dysponujemy nieoficjalnymi wynikami.
Za odsunięciem wójta Wnętrzaka było 335 osób: 213 z sołectwa Rytro i 122 z sołectw Sucha Struga, Życzanów, Obłazy Ryterskie i Roztoka Ryterska. Wyniki na razie są nieoficjalne, a na dokładne potwierdzone przez Delegaturę Krajowego Biura Wyborczego w Nowym Sączu trzeba będzie poczekać do rana.
- Wygrała mądrość mieszkańców, którzy nie dali się nabrać na populistyczne hasła kilku osób. Grupa referendalna nawet nie chciała spotkać się z mieszkańcami, ani tym bardziej przedstawić swojego planu na poprawę sytuacji w Rytrze - mówi Władysław Wnętrzak.
W Rytrze przez ostatnie miesiące nastroje gorące były jak w Warszawie. Co łączy sądecką gminę ze stolicą Polski? Niezadowolenie społeczne, które narastało od pewnego czasu, aż część mieszkańców zawiązała Społeczną Grupę Referendalną w Rytrze. Czarę goryczy przelały: raport Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie oraz zaległości finansowe do ZUS dla nauczycieli, które aktualnie przekroczyły aż 630 tys. złotych. „Arogancja, butność, nierzetelność, niegospodarność i nieodpowiedzialność oraz nierówne traktowanie mieszkańców przez Wójta doprowadziła Naszą Gminę na skraj bankructwa!” - czytamy w ulotce pomysłodawców referendum.
- Rytro nie jest Warszawą, tam rządzi polityka, ścierają się ugrupowania. My w radzie nie jesteśmy podzieleni politycznie - nawet, jeśli ktoś ma sympatię związane z Platformą Obywatelską, Prawem i Sprawiedliwością czy innym ugrupowaniem. Zamiast tego staramy się wspólnie pracować dla naszej Małek Ojczyzny. W całej tej sytuacji z referendum smutne jest to, że w Polskę poszła antyreklama naszej gminy - wyjaśnia wójt.
Marian Rapacz, pełnomocnik Społecznej Grupy Referendalnej w Rytrze, nieoficjalny wynik referendum nie uznaje za porażkę.
- To dobry wynik, potwierdziły się głosy, które zebraliśmy pod wnioskiem o referendum. Chciałbym serdecznie podziękować ludziom, którzy wzięli udział w głosowaniu. Za rok wybory i musimy się zabrać do ciężkiej pracy, żeby zdobyć poparcie mieszkańców gminy - komentuje wynik referendum Marian Rapacz.
Jeśli wyniki się potwierdzą, Władysław Wnętrzak nadal pozostanie wójtem Gminy Rytro.

(JB)
Fot. JBDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)