Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 22 października. Imieniny: Haliszki, Lody, Przybysłšwa
31/03/2014 - 14:18

Rytro: Mieszkańcy będą mieli nową radną bez wyborów

Po wygaśnięciu mandatu Stanisława Dąbrowskiego z suchej Strugi wybory uzupełniające do rady zarządzono na 27 kwietnia. Jak się okazuje będą one tylko formalnością, bo do Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Nowym Sączu zgłoszony został tylko jeden kandydat.
Przypomnijmy Stanisław Dąbrowski z Suchej Strugi, radny Gminy Rytro, zataił w oświadczeniu lustracyjnym fakt współpracy z kontrwywiadem Wojskowych Służb Wewnętrznych. Rada Gminy podjęła uchwałę o wygaśnięciu mandatu radnego. Według ustaleń krakowskiego oddziału IPN Dąbrowski przyjął pseudonim „Sarna” i miał za zadanie informować o negatywnych zjawiskach dziejących się na terenie jednostki, m.in. o kradzieży broni i faktach niegospodarności.
Po 27 kwietnia nową radną z Suchej Strugi zostanie Maria Łękawska. Wyborcy nie będą musieli tego dnia iść do urny wyborczej.
Jest to tzw. obsadzenie mandatu bez głosowania. W delegaturze zarejestrował się tylko jeden Komitet Wyborczy Społeczny Komitet Wyborczy w Rytrze i przedstawił nazwisko kandydata. Po 27 kwietnia, decyzja się uprawomocni, pani Maria Łękawska zostanie radą gminy Rytro – mówi Maria Zięba, dyrektor nowosadeckieh delegatury Krajowego Biura Wyborczego.
Podobna sytuacja miała miejsce 24 lutego 2013 roku. Wtedy mandat po zmarłym Michale Gruszczyńskim przejął Mariusz Tokarczyk, jedyny wówczas zarejestrowany kandydat w Krajowym Biurze Wyborczym.

(JB)
Fot. JBDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)