Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 28 lutego. Imieniny: Ludomira, Makarego, Wiliany
23/02/2023 - 11:50

Rytro: macie ochotę napić się świeżo parzonej kawy na tym pięknym zamku?

Czy jest szansa, by na ryterskim zamku, skąd mamy jeden z najpiękniejszych widoków na Sądecczyźnie, napić się świeżo zaparzonej kawy? Pytamy o możliwość realizacji tych marzeń wójta Jana Kotarbę.

Rytro: macie ochotę napić się świeżo parzonej kawy na tym pięknym zamku?

Gdy kilka dni temu w publikacji Nie uwierzycie! Będą dalej rekonstruować zamek w Rytrze. To będzie perła Sądecczyzny przekazaliśmy Wam dobre wieści, że zamek w Rytrze ma szansę na dalszą odbudowę, z miejsca przyklasnęliście temu pomysłowi. Zobowiązaliście nas byśmy rozwój sytuacji śledzili na bieżąco, ale jednocześnie zasugerowaliście, że warto by było pomyśleć o uruchomieniu na zamku kawiarni. Nie ukrywamy, że my sami w owym zamku zakochani, też z przyjemnością napilibyśmy się tutaj świeżo zaparzonej kawy. Zatem poszliśmy za ciosem i o taką możliwość zapytaliśmy władze gminy.

Wójt Jan Kotarba komentuje te sugestie trochę z żalem, ale bez owijania w bawełnę. – Na samym zamku żadnego punktu gastronomicznego ani kawiarni uruchomić nie możemy, bo zamek jest objęty trwałością projektu na pięć lat. To oznacza, że przez pięć lat od wykonania dotychczasowych, również dofinansowanych prac rewitalizacyjnych, nie możemy wprowadzić żadnych, nawet najmniejszych zmian do projektu.

- No dobrze, to chociaż koło zamku można by było chociaż jakąś budkę z lodami, kawą czy herbatą postawić? – nie odpuszczamy. – Nie da rady, bo jako gmina mamy teren tylko pod zamkiem, to wokół należy do wspólnoty gruntowej z Suchej Strugi i do prywatnych właścicieli – tu też wójt nie zostawia miejsca na spekulacje.

Zobacz też: Parking pod zamkiem w Rytrze jest już płatny. Przygotujcie drobne

Ale my tak sobie myślimy, że skoro wspomniana wspólnota gruntowa już w 2021 roku oddała w dzierżawę pod prowadzenie płatnego parkingu swój teren już pod zamkiem, to może i koło zamku byłaby gotowa też kawałek ziemi wynająć choćby pod uruchomienie takiej przenośnej budki, jaka działa choćby na Obidzy w Kosarzyskach w Piwnicznej-Zdroju przed wejściem na szlak na Eliaszówkę? Co Wy na to?Dziękujemy za przesłanie błędu