Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 17 czerwca. Imieniny: Laury, Leszka, Marcjana
31/10/2023 - 17:00

Ryszard Terlecki: Nowy Sącz był jednym z tych miejsc, gdzie się rodziła wolna Polska

Na wydarzenia sprzed 105 lat, które przyniosły wolność Sądecczyźnie wicemarszałek Sejmu prof. Ryszard Terlecki patrzy z punktu widzenia historyka. - Te wydarzenia były wyczekiwane, wymarzone…Nowy Sącz był jednym z tych miejsc, gdzie się rodziła wolna Polska – mówi wicemarszałek Sejmu.

- Nowy Sącz był jednym z tych miejsc, gdzie się rodziła wolna Polska. To miało znaczenie dla całej Małopolski i było powodem do dumy, co potem przez następne dwadzieścia lat bardzo skutecznie kultywowano. Chodziło o to, żeby te wydarzenia utrwaliły się w pamięci następnego pokolenia. I to się udało – mówi Ryszard Terlecki.  

Dziś, kiedy patrzyliśmy na młodych ludzi, którzy maszerowali w defiladzie, na tych, którzy przyszli podziwiać swoje wojsko, musimy przyznać, że pamięć o zwycięstwach i dniach odzyskiwania niepodległości nie zginęła i trwa nadal.

Czy zagrożenie jakie niesie dla nas wojna tocząca się za naszą wschodnią granicą sprawi, że niektórzy być może przewartościują swoje postrzeganie takich pojęć jak patriotyzm, honor, ojczyzna?  - pytamy  Ryszarda Terleckiego.

Młodość ma swoje prawa do buntu, swobody, wolności, pewnej niefrasobliwości , ale kiedy przychodzi próba, taki czas, że trzeba się sprawdzić, zwykle młodzież  okazuje się taka, jakiej byśmy oczekiwali. Myślę, że tak jest i dziś. Że gdyby pojawiła się potrzeba obrony ojczyzny, do tej obrony stanie. ([email protected])Dziękujemy za przesłanie błędu