Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 5 lutego. Imieniny: Agaty, Filipa, Justyniana
24/09/2022 - 09:55

Ruszyły szczepienia lisów! Uważajcie na swoje psy i koty, muszą być na smyczy

Wczoraj, czyli 23 września ruszyły na Sądecczyźnie kolejne szczepienia lisów. Potrwają aż do 1 października.

Ruszyły szczepienia lisów! Uważajcie na swoje psy i koty, muszą być na smyczy

Zapach szczepionki wabi nie tylko lisy, ale również zwierzęta domowe. By nie doszło do bezpośredniego kontaktu między lisami, a choćby psami czy kotami organizator akcji, czyli Wojewódzki Inspektorat Weterynaryjny apeluje, by zwierzaki domowe trzymać w zagrodach albo wyprowadzać zawsze na smyczy i w kagańcu. Chodzi też o to, by nasi pupile nie zjedli zawartości przeznaczonej dla lisów. Gdyby tak się stało, zwierzaka należy zawieść na obserwację do weterynarza. W czasie, gdy trwa rzut szczepionek psy i koty należy bezwzględnie wyprowadzać na smyczy.

- Dawkę szczepionki stanowi pakiet w postaci krążka/prostopadłościanu koloru zielonobrązowego o bardzo intensywnym zapachu ryby. Wewnątrz jest tzw. blister aluminiowo – plastikowy wypełniony płynem.

Zobacz też: Piwniczna-Zdrój: to unikalna konstrukcja szachulcowa! Patrzcie, jak się kiedyś budowało! [ZDJĘCIA]

Jest też ostrzeżenie na wypadek gdyby kontakt ze szczepionką miał człowiek. - Przy ewentualnym kontakcie szczepionki ze skórą, błonami śluzowymi, otwartymi ranami, oczami natychmiast dokładnie umyć te miejsca wodą i mydłem oraz niezwłocznie zgłosić się do lekarza medycyny lub najbliższej Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej – czytamy w komunikacie.

Jak zapewniają leśnicy z Sądecczyzny powtarzane cyklicznie tego typu akcje przynoszą bardzo wymierne efekty. Ostatni przypadek wścieklizny u lisa na jego terenie miał miejsce kilka lat temu. Jednak tzw. strefa zapowietrzona wyznaczona w okolicy Dunajca bardzo szybko została zlikwidowana – u kolejnego odstrzelonego tu lisa wścieklizny już nie stwierdzono.

Zobacz też: Chciał wyrzucić przez okno milion! To ze strachu przed policją

Co sami leśnicy podkreślają jednocześnie, że skuteczność szczepień ma też inny skutek. Wścieklizna, wirus wścieklizny był elementem naturalnej selekcji gatunku. Teraz go zabrakło i realnie jedynym strażnikiem liczebności lisów są myśliwi prowadzący ich kontrolowane odstrzały.

Przy okazji warto też dodać, że szczepionki nie są zrzucane nad zwartymi kompleksami leśnymi a na granicy między lasami a łąkami, polami czy brzegami rzek.

Część szczepionek jest też wykładana ręcznie we wcześniej wyznaczonych na podstawie analizy zachowania i migracji zwierząt miejscach. Zapowiadana akcja potrwa od 25 do 29 kwietnia.

Wszelkich informacji dotyczących akcji szczepienia lisów udzielają:
- Wojewódzki Inspektorat Weterynarii W Krakowie – tel.: 12 293 10 00
- Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Nowym Sączu tel.: 18 441 24 01
- Powiatowy Inspektorat w Limanowej tel.: 18 337 17 61
- Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Gorlicach tel.: 18 352 67 02. ([email protected] Fot.: archiwum sądeczanin.info KS)Dziękujemy za przesłanie błędu