Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 września. Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława
19/08/2021 - 07:55

Rusza budowa dwóch nowych przedszkoli w Starym Sączu. Projekty robią wrażenie

Mamy doskonałe wieści dla rodziców i opiekunów dzieci z terenu gminy Stary Sącz. Gmina ogłosiła właśnie przetargi na budowę dwóch nowych przedszkoli – jednego w Przysietnicy, drugiego w Moszczenicy Wyżnej. W sumie dla 90 dzieci.

Obecnie w gminie funkcjonuje tylko jedno gminne przedszkole w Starym Sączu, ale już od dłuższego czasu do władz gminy docierały monity, że potrzeby są znacznie większe. Przecież sołectw jest aż 16 a nie w każdej szkole jest miejsce dla najmłodszych dzieciaków.

Dochodzą też względy logistyczne – starosądecki samorząd jest bardzo rozległy z dojazdami bywa więc krucho. Szczególnie gdy trzeba pogodzić je z pracą zawodową. Dlatego o budowie kolejnych dwóch przedszkoli dyskutowano już od dłuższego czasu. Ostatecznie wybór padł na dwie miejscowości Moszczenicę Wyżną i Przysietnicę. Gmina bardzo szybko przeszła od ustaleń do realizacji i już pod koniec zeszłego roku gotowe były oba projekty. Pozostała tylko kwestia zabezpieczenia finansowania.

Dziś mamy kolejne dobre wieści. Jak informuje zastępca burmistrza Kazimierz Gizicki gmina właśnie ogłosiła przetargi na budowę obu placówek. Oferty poznamy już 31 sierpnia. – Przedszkole w Przysietnicy zaprojektowane jest dla 40 dzieci, w Moszczenicy dla 50. Z budową chcemy ruszyć jak najszybciej tak, by obie placówki mogły zacząć funkcjonować, zagwarantować opiekę nad dziećmi już od 1 września przyszłego, czyli 2022 roku. Obie inwestycje będą realizowane na działkach należących do gminy a koszt ich budowy powinien w sumie zamknąć się w kwocie trzech i pól miliona złotych – wyjaśnia samorządowiec.

Placówki zostaną wybudowane częściowo ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, czyli z tarczy, którą rząd uruchomił w ślad za epidemią COVID-19. Wkład własny gminy to 2 700 000 zł, zabezpieczony już w budżecie na 2021 rok.

Jako ciekawostkę możemy podać, że jedna z placówek została zaprojektowana przez słynnych już architektów z biura 55architekci z Limanowej. Tych samych, którzy zaprojektowali bibliotekę w Przysietnicy uznaną za jeden z najciekawszych i najpiękniejszych budynków w Małopolsce. ([email protected] Fot.: UM w SS)Dziękujemy za przesłanie błędu