Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
05/03/2012 - 11:46

Romanek: Kazali gminom opiekować się zwierzętami, ale za co?

Kazano samorządom opiekować się bezdomnymi zwierzętami, jednak pieniędzy na to im nie przekazano - ubolewa poseł Andrzej Romanek. Wysłał więc pytanie do ministra finansów: dlaczego w ślad za nałożeniem na gminy nowych obowiązków nie zwiększono ich udziału w środkach publicznych?

W 2012 r. weszła w życie znowelizowana ustawa o ochronie zwierząt, która nakazuje radom gmin przyjmowanie do 31 marca każdego roku programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania ich bezdomności. Program Nowego Sącza rozesłano do konsultacji, o czym czytaj: Miasto będzie dożywiać bezdomne zwierzęta i szukać opiekunów.

Realizacja tego programu zgodnie z nowelizowanymi ustawami jest zadaniem własnym gmin, jednak - jak zauważa poseł Solidarnej Polski Andrzej Romanek - nie otrzymują one z tego tytułu żadnych środków publicznych.

A szacuje się, że koszty realizacji programu, w zależności od wielkości gminy, będą wynosiły od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych. To poważny wydatek, zwłaszcza w obliczu obecnej sytuacji finansowej gmin – podkreśla poseł. Zaznacza, że „taka praktyka budzi zasadny protest gmin” i mają do tego prawo, skoro będą ponosić koszty narzuconych im zadań. Mamy zatem po raz kolejny do czynienia z sytuacją, w której poprzez nowelizację przepisów prawa nakłada się na gminy nowe obowiązki, poszerzając jednocześnie katalog ich zadań  własnych, za czym niestety nie idzie zabezpieczenie środków publicznych na ich realizację – dodaje Andrzej Romanek.

Zdaniem posła zlecane samorządom zadań bez zabezpieczenia środków publicznych na ich realizację jest sprzeczne z konstytucją: – Pozostaje w ewidentnej sprzeczności z art. 167 ust. 4 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, który stanowi,  że zmiany w zakresie zadań i kompetencji jednostek samorządu terytorialnego następują wraz z odpowiednimi zmianami w podziale dochodów publicznych. Nakładając zatem nowe obowiązki na jednostki samorządu terytorialnego, należy zabezpieczyć środki publiczne na ich realizację. W  świetle powyższego nałożenia na gminy nowych obowiązków bez zabezpieczenia ich udziału w środkach publicznych to bardzo zła i sprzeczna z prawem praktyka.

Interpelacja do ministra Jacka Rostowskiego wpłynęła pod koniec lutego, na odpowiedź trzeba poczekać parę tygodni.

Przypomnijmy, że prawo nakazuje gminom m.in. odławianie bezdomnych zwierząt i zapewnienie im miejsca w schronisku dla zwierząt; opiekę nad wolno żyjącymi kotami, w tym ich dokarmianie; obligatoryjną sterylizację albo kastrację zwierząt w schroniskach oraz poszukiwanie dla nich właścicieli; usypianie ślepych miotów; wskazanie gospodarstwa rolnego w celu zapewnienia miejsca dla zwierząt gospodarskich; zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt. Czytaj na ten temat:  Bezpańskie zwierzęta gospodarcze znajdą schronienieObiekt na schronisko jest i niszczeje. Znajdą się pieniądze?Starosta Golonka: Będziemy wspierać budowę azylu dla zwierząt.

Tutaj: TEKST INTERPELACJI

(BW)

Fot. archiwum







Dziękujemy za przesłanie błędu