Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 29 września. Imieniny: Michaliny, Michała, Rafała
01/01/2019 - 18:35

Rok 2019 dla Gorlic: o szansach i zagrożeniach mówi burmistrz Kukla

Burmistrz Gorlic Rafał Kukla ma nadzieję, że 2019 rok będzie dla gorliczan i mieszkańców powiatu gorlickiego przede wszystkim zdrowy i pogodny.

- Jakich szans upatruje Rafał Kukla w 2019 roku dla miasta nad Ropą i jego mieszkańców?
- Chcielibyśmy sięgnąć po środki zewnętrzne z różnych programów jeszcze z tej perspektywy - mówi burmistrz dla "Sądeczanina".-  Zamierzamy zdobyć fundusze na rewitalizację  Gorlickiego Centrum Kultury.

Szansę dla miasta upatruję także w pozytywnej decyzji SKO dotyczącej zaskarżonej decyzji środowiskowej  w kwestii przebiegu zachodniego obejścia miasta Gorlice.

Uważam, że jeśli SKO rozstrzygnęłoby tę kwestię pozytywnie dla miasta, to wytyczy to zielone światło i da możliwość dalszego działania, by pozyskać fundusze na tę inwestycję. Ta inwestycja mogłaby docelowo odkorkować miasto.

- A zagrożenia?
- Życzę miastu i jego mieszkańcom, aby takich zagrożeń w nowym roku nie było. Cały czas walczymy z nielegalnym składowiskiem odpadów znajdującym się na terenie byłej rafinerii. Dochodzą do nas sygnały, że część materiałów z tamtego terenu została już wywieziona. Część, jako zastępcze wykonanie - sami zutylizowaliśmy

Jaki będzie rok 2019 pod względem inwestycyjnym?
- Na pewno będzie to rok inwestycji i wykorzystania środków unijnych, które pozyskaliśmy w 2018 i 2017 roku. Umowy zostały podpisane, a więc większość tych zadań będzie realizowana w cyklu dwuletnim - 2019 - 2020.

Zobacz też: Jaki będzie 2019 rok dla Nowego Sącza?

Skupimy się między innymi na wymianie autobusów na niskoemisyjne i niskopodłogowe. One mają właśnie trafić do Gorlic w nowym roku. Nie zapominamy o modernizacji gorlickiej krytej pływalni, a to zadanie będzie realizowane w najbliższym czasie, o budowie ścieżek pieszo-rowerowych (ponad 5 km), o termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej, o odnawialnych źródłach energii dla mieszkańców Gorlic, a także o rewitalizacji drugiej części gorlickiej starówki (modernizacja starego kina "Wiarus", ulic dochodzących do tego budynku).

Planujemy też dalszą modernizację i rozbudowę oczyszczalni ścieków, a także modernizację magistrali ciepłowniczej.

Rozmawiała Iga Michalec ([email protected])Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe