Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 21 października. Imieniny: Celiny, Hilarego, Janusza
23/09/2020 - 15:50

Rodzina i kapłani pożegnali śp. Genowefę Jeż, mamę biskupa tarnowskiego

Rodzina, biskupi, kapłani, siostry zakonne oraz wierni z Limanowej i różnych zakątków diecezji tarnowskiej, pożegnali śp. Genowefę Jeż - mamę biskupa tarnowskiego. Msza pogrzebowa została odprawiona we wtorek (22 września) w limanowskiej bazylice. Po Eucharystii ciało zmarłej zostało złożone na cmentarzu komunalnym w Limanowej.

Tłumy wiernych żegnały śp. Genowefę Jeż - mamę biskupa tarnowskiego, która zmarła w piątek 18 września w czasie wielkiego odpustu limanowskiego. Miała 92 lata. W mszy pogrzebowej, która została odprawiona w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej, bardzo licznie wzięli udział biskupi, kapłani, siostry zakonne oraz świeccy, którzy przyjechali na pogrzeb z różnych stron diecezji tarnowskiej. Nie zabrakło również przedstawicieli samorządów oraz parlamentu.

Zobacz też Zmarła Genowefa Jeż, mama biskupa tarnowskiego. Pogrzeb odbędzie się w Limanowej

Mszy pogrzebowej przewodniczył kardynał Stanisław Dziwisz. Z kolei kazanie wygłosił biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej Wiesław Lechowicz, który porównał obraz trzech matek – Matki Bożej Bolesnej, która jest patronką limanowskiej bazyliki, św. Moniki – matki św. Augustyna oraz śp. Genowefy – mamy biskupa Andrzeja Jeża. Mówił, że tym co je łączy jest wiara, nadzieja i miłość.

- Jestem przekonany, że mama jest osobą spełnioną. Wywodząc się z biednej, prostej rodziny bez żadnych przywilejów czasów dzieciństwa i młodości, w trudnym okresie przedwojennym, w traumatycznych wydarzeniach okupacji, beznadziejnym okresie komunizmu, świętej pamięci Genowefa swoją ciężką pracą, oddaną troską o rodzinę, osoby chore, głęboką wiarą w Boga i miłością ludzi, osiągnęła bardzo wiele. To co jest najważniejsze. Zbudowała miłującą się, wielopokoleniową rodzinę żyjącą Bogiem i otwartą na drugiego człowieka – mówił do zgromadzonych w bazylice wiernych biskup Andrzej Jeż.

Po zakończonej Eucharystii wszyscy przeszli na cmentarz komunalny, gdzie ciało śp. Genowefy zostało złożone w rodzinnym grobie. ([email protected] Źr. Portal Diecezji Tarnowskiej, Fot. IM)Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)