Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 25 października. Imieniny: Ingi, Maurycego, Sambora
12/03/2020 - 11:30

Rodzice w tarapatach przez koronawirusa. Jak złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy

Klamka zapadła. Rząd podjął decyzję o zamknięciu wszystkich żłobków, przedszkoli, i szkół. Rodzice znaleźli się w opałach. Ci, którzy mają dzieci w wieku do lat ośmiu, mogą się ubiegać o przyznanie im zasiłku opiekuńczego. Jak wypełnić taki wniosek.

Po tym jak z powodu koronawirusa rząd  podjął decyzję o zamknięciu szkół i przedszkoli rodzice znaleźli się w opałach. Nie wszyscy mogą liczyć na pomoc kogoś z rodziny.

Czytaj też Przez wirusa zamkną szkoły, przedszkola. Czy ZUS zapłaci za opiekę nad dziećmi?

W takiej sytuacji można się starać się o uzyskanie zasiłku opiekuńczego. Przysługuje on tym rodzicom, którzy mają zdrowe dzieci w wieku do 8 lat, które uczęszczają do żłobka, przedszkola, szkoły i w wieku do 14  lat w przypadku dzieci chorych.

Czytaj Policja pod pensjonatem w Mszanie przez koronawirusa. Ludziom puszczają nerwy 

Jak złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy? Aby otrzymać zasiłek opiekuńczy należy u swojego pracodawcy złożyć oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu żłobka, przedszkola lub szkoły i wniosek o zasiłek na druku Z-15 a, który można pobrać ze strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,

Pobierz: Druk Z-15a dostępny do pobrania

Jak poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje kiedy nikt inny nie może zapewnić opieki dziecku i nie został wykorzystany limit 60 dni zasiłku opiekuńczego, przysługujący w roku kalendarzowym. Pieniądze będą wypłacane z budżetu państwa tylko jednemu z rodziców.

[email protected]Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)