Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 2 czerwca. Imieniny: Erazma, Marianny, Marzeny
13/12/2020 - 21:10

Rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Kwiaty i znicze pod pomnikiem

W niedzielny wieczór działacze sądeckiej "Solidarności" uczcili pamięć wszystkich, którzy ucierpieli z powodu internowania lub represji po wprowadzeniu stanu wojennego w 1981 roku. Złożone kwiaty i znicze były symbolem pamięci i cichego podziękowania za wolność, którą dziś możemy się cieszyć.

Fot. Sądeczanin

Zobaczcie nasze rozmowy z działaczami sądeckiej "Solidarności" oraz ich wspomnienia z lat 80.

W tym roku wspomnienie rocznicy wprowadzenia stanu wojennego zostały ograniczone do symbolicznego złożenia kwiatów. O godzinie 18:30 pod pomnikiem "Solidarności" naprzeciwko Białego Klasztoru w Nowym Sączu zebrali się działacze sądeckiej "Solidarności" oraz wszyscy, którzy chcieli uczcić pamięć o represjonowanych.

W spotkaniu brały udział trzy poczty sztandarowe. Krzysztof Kotowicz, kierownik oddziału sądeckiej "Solidarności" zwrócił się do zebranych, wspominając krótko pamięć o tych, którzy 13 grudnia 1981 internowano oraz wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób ucierpieli z powodu wprowadzenia stanu wojennego i represji. Część działaczy straciła wolność, inni zdrowie, a niektórzy życie. Ku pamięci tych wszystkich pod pomnikiem złożono wiązanki kwiatów, zapalone znicze oraz odśpiewano hymn. Zgromadzeni odmówili również krótką modlitwę w intencji zmarłych działaczy. O godzinie 19 w Białym Klasztorze odbyła się msza święta za Ojczyznę.

Zobacz także: Milicja przyszła po nich w nocy. Stan wojenny we wspomnieniach sądeczan

Wcześniej pod  pomnikiem kwiaty złożył także prezydent miasta Nowego Sącza, Ludomir Handzel razem z radnym Jakubem Prokopowiczem.

W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego złożyli kwiaty pod pominikiem "Solidarności"
13 grudnia wspominamy 39. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Działacze sądeckiej "Solidarności" uczcili pamięć osób, które poświęciły swoje zdrowie i życie w walce o niepodległość. Pod pomnikiem "Solidarności" w Nowym Sączu złożyli kwiaty i zapalili symboliczne znicze.
Dziękujemy za przesłanie błędu