Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 18 kwietnia. Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy
24/04/2023 - 11:25

Robią cztery osuwiska w cztery lata. Tak się to robi w Kamionce Wielkiej

Stabilizacja osuwisk to chyba najtrudniejszy problem techniczny, z którym muszą się mierzyć samorządy Sądecczyzny. Kamionka Wielka ma się jednak czym tu pochwalić. W cztery lata udało się tutejszemu samorządowi skutecznie zmierzyć aż z czterema zagrożeniami. Dwie umowy na realizację zadań podpisano ledwie w ciągu miesiąca.

Robią cztery osuwiska w cztery lata. Tak się to robi w Kamionce Wielkiej

- Pierwszą umowę zawarliśmy pod koniec marca z firmą PROGEO Piotr Prokopczuk. Umowa ta dotyczy sporządzenia dokumentacji geologiczno-inżynierskiej niezbędnej do przygotowania się do stabilizacji dwóch osuwisk oraz odbudowy drogi gminnej w Ptakówce Niżnej w Kamionce Wielkiej. Całkowity koszt pierwszego etapu inwestycji wynosi 62 730 złotych. Gmina na realizację projektu uzyskała dofinansowanie w wysokości 80 procent całości kosztów – informuje z satysfakcją wójt Andrzej Stanek.

Zobacz też: Dla odciętej od MPK Kamionki Górnej rusza komunikacja zastępcza. Za darmo!

Kolejną umowę związaną z likwidacją osuwisk samorząd podpisał w połowie kwietnia ze spółką REMOST.  Umowa ta związana jest ze stabilizacją osuwiska Wolniki w Mszalnicy. Zgodnie z planem wszystkie prace mają być wykonane do końca tego roku. Inwestycja obejmuje przeprowadzenie prac stabilizacyjnych oraz remontu odcinka drogi i rowu przydrożnego.

- Plan robót przewiduje wykonanie konstrukcji oporowej z pali wierconych wzmocnionych kotwami gruntowymi. Konstrukcja ta w całości będzie się znajdować pod remontowaną drogą gminną. Będzie to nas kosztować 4 826 644 złotych, ale na szczęście aż 80 kosztów zostanie pokrytych ze środków z rezerwy celowej budżetu państwa – zaznacza Stanek.

Zobacz też: Znów wyłączają prąd i na 7 godzin. Zobacz harmonogram przerw w zasilaniu dla Sądecczyzny

A my przypomnijmy, że już w latach 2019-2020 Kamionce Wielkiej udało się skutecznie zmierzyć ze stabilizacją dwóch innych niebezpiecznych osuwisk położonych w ciągu dróg gminnych. Pierwsze zagrażało dojazdowi do przysiółka Popielówka, drugie do osiedla Homontówka-Ziobroskówka. - Łączna wartość zrealizowanych wówczas zadań wyniosła 4 631 027, ale i w tym wypadku mieliśmy wsparcie finansowe z w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020i to wysokości aż  85 procent.

Jak podkreśla wójt, swoją ogromną zasługę mają w tym urzędnicy. – Mam tu na myśli cały zespół pracowników naszego Urzędu Gminy, którzy przygotowali obszerną specjalistyczną dokumentację niezbędną do przeprowadzenia przetargów, wykazując się przy tym wyjątkowym poziomem profesjonalizmu. Wszyscy wiemy, że już od dłuższego czasu sytuacja na rynku budowlanym jest bardzo trudna i niejednokrotnie tylko dobrze przygotowany przetarg jest gwarantem uzyskania korzystnej ceny - zaznacza gospodarz gminy. ([email protected] Fot.: UG w Kamionce Wielkiej)







Dziękujemy za przesłanie błędu