Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 26 maja. Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła
30/03/2024 - 20:00

Rekordowa ofensywa drogowa w Kamionce Wielkiej! Te liczby robią wrażenie

Remont i modernizacja dróg na terenie gminy. Lata 2019-2024 to bezprecedensowy regionalny rekord pod względem zrealizowanych inwestycji związanych z modernizacją infrastruktury drogowej. Remontami objęto ponad 180 różnych gminnych dróg, co stanowi łącznie niemal 45 km odcinków drogowych. Dodatkowo ze środków własnych gminy oraz z pozyskanych dofinansowań zbudowano już niemal 10 km chodników, realizowano instalację nowego energooszczędnego oświetlenia LED na ok. 28 km dróg, a także zakupiono dla gminy 16 wiat autobusowych.

          

 

Oprócz dróg gminnych we współpracy ze starostwem wyremontowano łącznie 19,2 km dróg powiatowych. Z kolei dzięki prowadzonym przez wójta negocjacjom Miasto Nowy Sącz wybudowało z własnych środków strategiczny most na rzece Kamienica, a także podjęło decyzję o wyremontowaniu z własnych funduszy mocno zniszczoną ulicę Kamienną ciągnącą się wzdłuż miejscowości Jamnica.

Poniżej przedstawiony został przykładowy katalog dróg remontowanych przez gminę ze środków własnych, a także z wykorzystaniem dofinansowań pochodzących m.in. z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg i Województwa Małopolskiego:

Budowa nowych sieci chodników dla pieszych

Na terenie gminy, oprócz rekordowych remontów gminnych dróg, w latach 2019-2024 rozpoczęto realizację strategicznego zadania dotyczącego budowy nowych chodników. Inwestycje te realizowane są w szczególności w trosce o bezpieczeństwo szkolnej młodzieży. We wskazanym okresie zrealizowano już niemal 10 km chodników, przy czym jest to dopiero początek zaplanowanych projektów. Sieciami docelowo zostanie pokryta cała gmina. Dodatkowo już teraz rozważa się utworzenie w gminie ścieżek rowerowych – tym bardziej, że gmina zajęła 5-te miejsce w Polsce w rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski.


Budowa chodników realizowana jest samodzielnie przez gminę ze środków własnych oraz z pozyskanych na ten cel dofinansowań, w tym m. in. z Rządowego Funduszu Polski Ład. W gminie realizowano następujące inwestycje dotyczące budowy chodników:

Instalacja nowoczesnego energooszczędnego oświetlenia LED

Infrastruktura drogowa to nie tylko drogi i chodniki, ale również oświetlenie, które jest w stanie zarówno zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom, jak i pozwolić gminie na oszczędność związaną ze zużyciem energii. Dlatego też w latach 2019-2024 na terenie gminy realizowano szereg zadań dotyczących instalacji nowego oświetlenia, w tym z wymianą starych opraw sodowych. Łącznie wymieniono aż 351 opraw, zastępując je energooszczędnymi oprawami LED. Nowe oświetlenie realizowano ogółem wzdłuż niemal 28 km odcinków drogowych.

Dzięki inicjatywie wójta spółka TAURON Nowe Technologie S.A. wymieniła dodatkowych 66 opraw na należącej do siebie infrastrukturze. Oprócz tego wymieniono oświetlenie na wzgórzu „Świętego Krzyża” w Mszalnicy, gdzie zainstalowano 20 opraw LED. Stare oprawy miały moc ok. 150W, natomiast nowe mają moc 27W do 40W. Instalacja ciągów oświetleniowych odbywała się ze środków własnych gminy oraz z pozyskanych dofinansowań. Oświetlenie powstało m. in. w następujących lokalizacjach:

Przybliżona wartość: 1 600 000,00 zł

Budowa gminnej bazy sprzętowej

Budowa gminnego zaplecza technicznego to jedna z oryginalniejszych inwestycji wójta Andrzeja Stanka. W ramach projektu utworzono bazę sprzętową na należącej do gminy działce w Kamionce Małej, gdzie postawiono łącznie 5 blaszanych garaży i 2 wolnostojące wiaty. Baza służy do garażowania zakupionego przez gminę sprzętu służącego do utrzymania dróg, który składa się już z 4 ciągników wraz z pełnym osprzętem, tj. ciągnika Arbos, Basak, Zetor i John Deere, z minikoparki, posypywarki załadowczej i samochodu dostawczego.
Wskazana wyżej flota pojazdów została oprócz tego powiększona o 2 samochody osobowe, które przekazano nieodpłatnie gminie. Dzięki własnemu sprzętowi gmina w okresie zimowym jest już w stanie odśnieżyć w pełni ponad 60% znajdujących się pod jej zarządem dróg. Z kolei w czasie letnim pojazdy wykorzystywane są do utrzymania gminnych obiektów i nieruchomości (m. in. do koszenia i przycinania krzewów), a także podczas realizacji poszczególnych inwestycji, w tym związanych z wieloma istotnymi dla gminy obszarami rozwojowymi, a zwłaszcza dotyczących infrastruktury drogowej.
Jak wskazuje wójt, baza pozwala gminie każdego roku zaoszczędzić na odśnieżaniu dróg. Własny sprzęt pozwala również zrezygnować z zawierania umów z zewnętrznymi wykonawcami, co obniża koszty, a jednocześnie wiąże się z poprawą dyspozycyjności w wykonywaniu zadań. Gminną flotę obsługują bowiem wykwalifikowani pracownicy urzędu.

Przybliżona wartość 1 485 000,00 zł

(fot. UG Kamionka Wielka)

Materiał promocyjnyDziękujemy za przesłanie błędu