Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
24/01/2015 - 13:19

Rekonstrukcja bitwy pod Gorlicami – Sękowa 2015

1 i 2 maja w Gorlicach będą miały miejsce obchody 100-lecia Bitwy Gorlickiej. 2 maja (sobota) w Sękowej (powiat gorlicki) odbędzie się rekonstrukcja bitwy pod Gorlicami. Będzie to największe w tym roku I-wojenne, międzynarodowe widowisko historyczne o tematyce batalistycznej. Przygotowania do wydarzenia już się rozpoczęły.
Jest to zdarzenie służące promocji regionu wśród turystów, upamiętniających jedno z najbardziej przełomowych wydarzeń I wojny światowej.

- Widowiskowa rekonstrukcja bitwy pod Gorlicami odbędzie się z udziałem międzynarodowych grup rekonstrukcyjnych -informują samorządowcy z Gorlic. - Na widzów czekają niespotykane dotąd w tego typu widowiskach efekty pirotechniczne, realistyczna scenografia pola bitwy, samolot i balon z epoki, szpital wojskowy, a nawet bal garnizonowy.

To bynajmniej nie koniec atrakcji obchodów: będzie można wysłuchać uroczystego koncertu i obejrzeć przegląd orkiestr wojskowych, zwiedzić pole bitwy, stanowiska walczących stron, sztabów armii,. punktów sanitarnych, jak również pojeździć na najstarszej w kraju, działającej karuzeli, zobaczyć pokazy kawaleryjskie, zapoznać się z pocztą polową, posmakować kuchni wojskowej, a wieczorem wziąć udział w seansie kina plenerowego.

Jednym z elementów obchodów będzie pokaz światło-dźwięk, na gorlickim rynku, w inspirowany wydarzeniami bitewnymi w wykonaniu Teatr KTO z Krakowa, reżyseria Jerzy Zoń. Przewidziana jest transmisja przedstawienia w kanale TVP Historia.

Swój udział w obchodach zapowiedziały grupy rekonstrukcyjne z kraju, Ukrainy, Litwy, Rosji, Białorusi, Czech, Słowacji, Austrii i Węgier.

11 grudnia zeszłego roku w Gorlicach gościła delegacja Armii Węgierskiej oraz Ministerstwa Obrony Węgier i Konsulatu Węgier. Powodem wizyty były wstępne ustalenia dotyczące obchodów 100. rocznicy Bitwy pod Gorlicami, a także omówienie założeń do scenariusza na dni 1 i 2 maja 2015 roku.

Przed przyjazdem do Gorlic Węgrzy odwiedzili Limanową. To szczególnie ważna dla nich miejscowość ze względu na bohaterską, ale też tragiczną walkę w tamtym rejonie spieszonych huzarów w grudniu 1914 roku.

Goście wraz z burmistrzem Gorlic zapoznali się z miejscami, w których odbywać się będą wydarzenia związane ze 100. rocznicą Przełomu Gorlickiego.

Podczas spotkania w gorlickim Ratuszu i w Muzeum PTTK przedyskutowany został program wydarzeń rocznicowych. Wojskowych szczególnie interesowały sprawy związane z planowaną inscenizacją batalistyczną, paradą rekonstruktorów oraz z pokazem musztry, a także koncertem orkiestr wojskowych. We wszystkich tych wydarzeniach Węgrzy zapowiedzieli swój aktywny udział.

Program obchodów przedstawia się następująco:

1 maja

- Inauguracja Balonowego turnieju Polski o puchar Franciszka Janika (1-3 maja 2015),obiekty OSiR w Gorlicach, ul. Sportowa,
- Międzynarodowa konferencja historyczna, Gorlickie Centrum Kultury,
ul. Michalusa 4,
- Nabożeństwo ekumeniczne i Apel Poległych na Cmentarzu nr 91 w Gorlicach, ul. Korczaka,
- Musztra paradna w wykonaniu grup rekonstrukcji oraz koncert orkiestr wojskowych z Węgier, Austrii i Polski, Rynek w Gorlicach,
- Koncert muzyki poważnej w Bazylice Mniejszej w Gorlicach inaugurujący oficjalne obchody 100. rocznicy Bitwy przypadającej na 2 maja 2015 roku
-Koncerty muzyki folkowej, pokazy kulinarne, wernisaże wystaw fotograficznych itp.

2 maja 2015

-Ceremonia na Cmentarzu nr 123 „Pustki” w Łużnej,
-Rekonstrukcja epizodu Bitwy pod Gorlicami, okolice kompleksu sportowego „Orlik”w Sękowej,
-Teatralny pokaz światło-dźwięk inspirowany wydarzeniami bitewnymi – Teatr KTO, reż. Jerzy Zoń, Rynek w Gorlicach, transmisja w kanale TVP Historia.

...
2 maja 1915 roku Gorlice stały się areną największej bitwy I wojny światowej na froncie wschodnim. W „operacji gorlickiej” poległo ponad 20 000 żołnierzy, przedstawicieli wszystkich narodowości Środkowo-Wschodniej Europy między innymi Rosjan, Niemców, Austriaków, Węgrów, Polaków, Ukraińców, Słowaków i Czechów. Z kilkuset zabudowań miasta ocalało zaledwie kilkadziesiąt, a liczba
mieszkańców skurczyła się z 7 do 2 tysięcy. Na długie lata Gorlice utraciły swój dotychczasowy, ogromny potencjał gospodarczy i przemysłowy, którego odbudowa trwała około 50 lat. Na terenie Gorlic znajduje się 6 cmentarzy z okresu I Wojny Światowej, gdzie w mogiłach zbiorowych i pojedynczych spoczywa blisko 1600 żołnierzy różnych narodowości i wyznań.

Zdjęcia przedstawiają rekonstrukcje bitwy pod Gorlicami z poprzednich lat.

Oprac: (Rob)
Fot. Rob, PTTK Gorlice
 






Dziękujemy za przesłanie błędu