Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
07/05/2013 - 11:09

Region: Ratownicy PCK z Krynicy-Zdroju najlepsi w kraju

Grupa Ratownictwa Polskiego Czerwonego Krzyża z Krynicy-Zdroju zajęła ex-aequo wspólnie z grupą z Przemyśla pierwsze miejsce w I Ogólnopolskich Mistrzostwach Grup Ratownictwa PCK we Wrocławiu.
W zawodach odbywających się od 2 do 5 maja uczestniczyło 11 czteroosobowych ekip z Polski i jedna załoga z Niemiec. Krynicką Grupę Ratownictwa PCK reprezentowała drużyna w składzie: Roman Gurgul (kierownik), Karol Janisz, Iga Janur, Jonasz Waśko. Głównym celem mistrzostw zorganizowanych przez Grupę Ratownictwa Medycznego PCK „Wrocław” było przede wszystkim podniesienie poziomu wyszkolenia ochotniczych jednostek ratowniczych specjalizujących się w działaniach podczas klęsk i katastrof. Takie grupy już wielokrotnie były wsparciem w różnego rodzaju akcjach ratowniczych i podczas poszukiwań osób zaginionych.
Mistrzostwa Grup Ratownictwa PCK były trzyetapowe. Obejmowały one warsztaty szkoleniowe podczas, których zawodnicy musieli zapoznać się ze specyfiką działania na terenie objętym katastrofą budowlaną. Grupy zostały podzielone na małe zespoły, które równolegle brały udział w różnych warsztatach tematycznych.
W kolejnym etapie zawodów zawodnicy brali udział w symulacji katastrofy budowlanej. Te kilkugodzinne ćwiczenia odbywały się nocą w opuszczonym budynku dawnego szpitala dziecięcego przy ul. Kasprowicza.
- Zadaniem każdego zespołu było poznanie terenu rzekomej katastrofy budowlanej – mówi Karol Janisz, ratownik ze zwycięskiej Grupy Ratownictwa PCK w Krynicy-Zdroju. – Każda z drużyn musiała przygotować Polowy Punkt Medyczny i ewakuować z miejsca katastrofy prawie 40 poszkodowanych osób z poważnymi obrażeniami ciała. Lokalizacja też nie ułatwiała ratownikom zadania. Obiekt miał kilka kondygnacji, mnóstwo korytarzy i schodów do pokonania. Rannych trzeba było znosić na noszach z trzeciego, czy czwartego piętra.
Ostatni – trzeci etap mistrzostw wypełniły konkurencje na czas. Zespoły miały do zrealizowania 13 zadań, podczas których należało wdrożyć odpowiednie procedury ratownicze.
- Drużyny musiały opatrzyć poszkodowanym różne urazy m.in.: głowy, brzucha, kończyn – opowiada Karol Janisz. – Nieśliśmy także pomoc rannym, którzy ucierpieli w zderzeniu motocykla z samochodem osobowym. Do wykonania były także inne zadania. Na każde było 20 minut.
Prawidłowość wykonania tych zadań oceniali sędziowie.
Grupa Ratownictwa PCK z Krynicy-Zdroju uzyskała w tych mistrzostwach 1225 punktów. Ratownicy z Krynicy-Zdroju zdobyli ex-aequo z Grupą Ratownictwa PCK z Przemyśla pierwsze miejsce. Trzecie przypadło Grupie Ratownictwa PCK z Wejherowa.
- Naprawdę nie spodziewaliśmy się takiego sukcesu – przyznaje Karol Janisz. – Zdobycie pierwszego miejsca jest naprawdę sporą niespodzianką, zwłaszcza, że w tych mistrzostwach brali udział najlepsi ratownicy PCK z całej Polski.
Kryniczanie wrócili do domu z pucharem i dyplomem. Drużyna otrzymała też voucher na 2,5 tys. złotych na zakup sprzętu medycznego. Dodatkowo krynicka grupa wygrała treningowy Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny (AED) za najsprawniej przeprowadzoną resuscytację, spośród wszystkich zespołów z całej Polski. Sprzęt ten będzie wykorzystywany w doskonaleniu umiejętności ratowników PCK i kursantów na szkoleniach z zakresu pierwszej pomocy.
Warto wiedzieć
Grupa Ratownictwa PCK z Krynicy-Zdroju, której szefuje Roman Gurgul działa przy Zarządzie Rejonowym PCK w Nowym Sączu. Siedziba grupy mieści się właśnie w Krynicy-Zdroju. Działa w niej 12 ratowników (pielęgniarek, pielęgniarzy, ratowników medycznych i ratowników PCK). Marzą oni o kupnie samochodu, którym mogliby się przemieszczać na różnego rodzaju akcje ratownicze.

(MIGA)
Fot. Karol Janisz.







Dziękujemy za przesłanie błędu